Bursa'da fabrikada patlama: 5 işçi yaşamını yitirdi

Bursa'da fabrikada patlama ve göçük meydana geldi. 5 işçi yaşamını yitirdi, bazıları ağır olmak üzere 16 işçi yaralandı.

08 Kasım 2017 11:27
Son Güncellenme Tarihi: 09 Kasım 2017 12:43
Paylaş

Bursa’nın Gürsu ilçesinde, Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet yürüten Gökkuşağı Boya’da boya kazanının patlamasının ardından göçük meydana geldi. Fabrikanın olduğu bölge savaş alanına dönerken 5 işçi yaşamını yitirdi, 16 işçi de yaralandı. Olay yerinde incelemelerde bulunan heyet, yaptığı açıklamada firmanın eski teknolojide ısrar ettiğini ve iş güvenliği önlemlerinin alınmasında ciddi bir kusur olduğunu söyledi.

Saat 10.49'da tekstil fabrikasının boya atölyesinin buhar kazanında meydana gelen patlamada 5 işçi yaşamını yitirirken 16 işçi de yaralandı. Patlamanın işçilerin yemek molasında yaşanması daha büyük bir faciayı önledi. Patlama sonrası fabrikadaki kazanların diğer fabrikalara fırladığı ve diğer fabrikalarda da işçilerin yaralandığı öğrenildi. Patlama sonucu fabrika binasında göçük meydana geldi. Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ekipleri kısa sürede olay yerine ulaşırken haber verilmesi sonucu 112 Acil Servisine ait ambulanslar, AFAD, AKUT ve NAK ekipleri de bölgeye ulaştı. Patlama sonrası enkaz altından 4 işçinin cansız bedeni çıkartılırken hastaneye sevk edilen ve aralarında durumu ağır olanların da bulunduğu yaralılardan 1'i de yolda yaşamını yitirdi. Patlama nedeniyle çevredeki çok sayıdaki işyeri ve araçta da hasar oluştu. 30'dan fazla aracın kullanılamaz hale geldiği öğrenildi. 

Kazanın, işçilerin buhar kazanını yakmaya çalıştığı sırada patladığı ortaya çıktı. 

Patlamanın yaşandığı fabrikanın etrafı çevre fabrikalarda çalışan işçiler ve işçi yakınlarıyla doldu. İşçi yakınlar sinir krizi geçirdi. 

'BİLE BİLE İŞÇİYİ ÖLÜME GÖTÜRDÜLER'

Olay yerinde bulunan Akbaşlar fabrikasında çalışan bir işçi de “Bu olay bile bile işçiyi ölüme götürmekten başka bir şey değil. Fabrika döküntü durumda ve makinelerinin çok eski olduğunu herkes biliyor. Buraya 4 kez iş güvenliğinden denetim için gelindiği söyleniyor. O zaman bu fabrikanın çalışmasına nasıl izin vermişler, bunun açıklanması lazım” diye konuştu.

Bursa Valisi İzzettin Küçük ve İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan olay yerine geldi. Arama ve kurtarma çalışmalarını yerinde inceleyen Vali İzzettin Küçük, patlamanın buhar kazanında yüksek basınç sonucu gaz sıkışmasından meydana geldiğinin tahmin edildiğini söyledi. Vali Küçük, patlama sonucunda 4 işçinin olay yerinde, 1 ağır yaralı işçinin ise hastaneye yetiştirilemeden yolda öldüğünü açıkladı. Ölenlerden birinin ise işyeri sahibi Şükrü Demir'in oğlu Yavuz Demir olduğu öğrenildi.

YARALILARDAN 10'U TABURCU EDİLDİ

Patlamanın ardından 16 yaralı, Bursa'daki Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Muradiye ve Çekirge devlet hastanelerine kaldırıldı. Sağlık durumu iyi olan yaralılardan 10'u, aynı gün taburcu edilirken, kalan 6 yaralının tedavisine hastanelerde devam edildiği belirtildi. Yaralılar arasında iş yeri sahibi Demir'in kızı Nurefşan Makas da bulunurken, Makas'ın Çekirge Devlet Hastanesi'nin genel cerrahi servisinde tedaviye alındığı ve hayati tehlikesinin olmadığı öğrenildi.

ÖZEL EĞİTİMLİ KÖPEKLERLE ENKAZ ALTINDA CANLI ARANDI

Olayın ardından Bursa İl Jandarma Komutanlığı ile AFAD ve Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bulunan özel eğitim alan köpekler, enkaz altında uzun süre canlı aradı. Ekipler olay yerindeki vatandaşları uzaklaştırıp iş makinelerini durdurarak enkaz altındakilere seslendi ve tepki bekledi. Yapılan çalışmalar sonucu enkaz altında başka kimse olmadığı belirlendi.

BAKANLIK ÜÇ MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 5 kişinin öldüğü ve 16 kişinin yaralandığı patlama ve göçükle ilgili inceleme başlattı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun talimatıyla başlatılan inceleme için bir müsteşar yardımcısı, İş Teftiş Kurulu Başkanı, İş Teftiş Kurulu Bursa Grup Başkanı ve 3 müfettiş görevlendirildi..

ÖLENLERİN İSİMLERİ BELİRLENDİ

İş cinayetinde hayatını kaybeden 5 kişinin isimleri belirlendi. Buhar kazanının patlaması ve ardından meydana gelen göçük nedeniyle 18 yaşındaki Yasir Saraç, Suriye uyruklu 55 yaşındaki Sadık Huceyce, 35 yaşındaki Muhammed Baddih, 30 yaşındaki Samir Haşom ile fabrika sahibinin oğlu Yavuz Demir yaşamını yitirdi. Patlamada hayatını kaybedenlerin cansız bedenleri, Bursa Adli Tıp Kurumu'nun morguna kaldırıldı. Cenazelerden 2'sinin tamamen parçalandığı, 3'ünün ise tanınmayacak durumda olduğu öğrenildi. Suriye uyruklu 2 kişinin cenazelerinin teşhisi için yakınlarına ulaşılamayınca Bursa Valiliği devreye girdi. Valilik, gece saatlerinde ulaştığı ve Şanlıurfa'da oturduğu öğrenilen aileleri, Bursa'ya çağırdı. 

FABRİKA SAHİBİ GÖZALTINDA

Bu arada kazayla ilgili soruşturma sürerken, iş yeri sahibi Şükrü Demir'in patlamadan sonra gözaltına alındığı öğrenildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca görevlendirilen 3 müfettişin patlamayla ilgili araştırmasının da sürdüğü öğrenildi. Ölen işçilerin sosyal güvencesinin olup olmadığını da araştıran müfettişlerin geniş kapsamlı rapor yazacağı, ayrıca görevlendirilen bilirkişilerin ise fabrikada araştırma yaparak, patlamanın nedenini tespit edeceği kaydedildi.

CENAZELER TOPRAĞA VERİLDİ

Bursa'nın  Gürsu ilçesindeti tekstil fabrikasında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden işçilerden 3'ünün cenazesi öğlende Bursa'da toprağa verilirken, Suriyeli Samir Haşom'un cenazesi ülkesine götürüldü.

Bursa Adli Tıp Kurumu'nda otopsisi yapılan evli ve 1 çocuk babası olan Suriyeli Muhammed Baddih'in cenazesi yakınları tarafından alınıp Merkez Yıldırım ilçesine bağlı Selçukbey Mahallesi’ndeki Fatih Camii’ne getirildi. Cenaze törenine, Baddih'in eşi, çocuğu, akrabaları ve vatandaşlar katıldı.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Muhammed Baddih'in kayınbiraderi Abdulfattih Idlibi, “Eniştem Halep'te Radyoloji teknikeri olarak çalışıyordu. 2 yıl önce Türkiye'ye geldi. Geçen sene de bu fabrikada işe başladı” dedi.

Muhammed Baddih'in cenazesi, öğlen kılınan cenaze namazının ardından, Erdoğanköy Mezarlığı'nda toprağa verilirken, aynı olayda yaşamını yitiren Suriyeli Sadık Huceyce'nin cenazesi de yine yakınları tarafından alınıp, Gürsu ilçesinde kılınan cenaze namazının ardından ilçe mezarlığında defnedildi.

Suriyeli Samir Haşom'un cenazesi de yine yakınları tarafından Mezarlıklar Müdürlüğü'nden alınıp, Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne ait cenaze aracıyla Hatay'ın Reyhanlı ilçesine götürüldü. Cenaze buradaki sınır kapısından Suriye götürülecek.

Patlamada yaşamını yitiren Yasir Saraç'ın, olay anında, çay molası için fabrikanın bahçesinde bulunduğu öğrenildi. Yasir Saraç'ın cenazesi bugün öğlen, Adli Tıp Kurumu'ndan alınarak Osmangazi ilçesi Demirtaş Mahallesi'ndeki Mimar Sinan Camii'ne getirildi. Cenaze törenine, gencin ailesi, devlet yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali İzzettin Küçük, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı  müfettişleri tarafından soruşturma devam ediyor, olay adli boyutuyla da inceleniyor. Bundan sonra böyle hadiselerin olmaması için ne gerekirse yapılacaktır, kim can yaktıysa canı acıyacaktır, iş yeri sahibi gözaltında bulunmaktadır, bölgede inceleme devam ediyor” diye konuştu. Yasir Saraç'ın cenazesi daha sonra Demirtaş Mezarlığı'nda toprağa verildi.

EMEP: TÜM SORUMLULAR HESAP VERMELİ

Emek Partisi Bursa İl Başkanı Hasan Özaydın, yaptığı açıklamada iş cinayetinin tüm sorumlularının hesap vermesini istedi.

Türkiye’de her gün ortalama 4 işçinin iş cinayetinde hayatını kaybettiğini belirten Özaydın, “Aşırı kâr hırsını tatmin etmek için maliyet kısıntısına gidilirken ilk el atılan, işçinin hayatını ilgilendiren güvenlik harcamalarıdır. Denetimsizlik, güvencesiz çalıştırma, taşeronlaştırma ve şirketlere iş kazaları karşısında yaptırımsızlık, bu cinayetlerin yolunu açmaktadır. Her çok ölümlü ‘kaza’ sonrasında ilgili bakanların, yetkililerin timsah gözyaşları dökmeleri, ‘inceleme başlattık’ demeleri bugüne kadar sorunu çözmedi, cinayetleri engellemedi. Bu cinayetin de aynı akıbete uğramaması, daha fazla işçi ve emekçinin ölmemesi için tüm sorumluları bir kez daha hesap vermeye davet ediyoruz. Emek Partisi olarak, hayatını yitiren işçi kardeşlerimizin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz” dedi.

MMO ŞUBE BAŞKANI: KAZA DEĞİL CİNAYET

TMMOB’a bağlı odalar ve Türk Tabipleri Birliğinden temsilcilerin oluşturduğu bir heyet olay yerinde incelemelerde bulundu. Daha sonra gazetemize bilgi veren Maden Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Martin, “Göz göre göre gelmiş bir cinayet. Yaptığımız incelemelere göre kaza geliyorum demiş. Gereken önlemler alınmamış. Merkezi olarak bir buhar sistemi var. Firmalar bu buhar sisteminden faydalanabiliyorlar. Eski teknolojide ısrar eden 3 firmadan olduğu söyleniyor bu işletmenin. İş güvenliği önlemlerinin alınmasında ciddi bir kusur olduğunu görüyoruz” dedi. Martin, ayrıntılı bir raporun ise daha sonra hazırlanacağını söyledi.

(Bursa/EVRENSEL)

Bursa fabrika patlama
(Fotoğraf: DHA)
Bursa fabrika patlama
Bursa'da fabrikada meydana gelen patlama ve göçükte yaralılar da var. 
Bursa fabrika patlama
(Fotoğraf: Evrensel Muhabiri  Uğur Ökdemir)

GÖRGÜ TANIĞI OLAY ANINI ANLATTI

Patlamanın yaşandığı fabrikanın hemen yanındaki evde yaşayan bir yaşlı kadın olay anını aktardı. Eşinin enkaz altından çıkarıldığını ifade eden kadın, "Saat 11:00 gibi çay içmeye hazırlanıyorduk, bomba gibi bir patlama oldu. Baktık bütün her yer parçalanmış, ölüler ve yaralılar vardı fakat ölüler enkaz altındaydı, göremedik. Kepçe çağırdık, oğlum kepçeyi kullanarak eşimi enkaz altından çıkardı. Çok yaralı götürdüler, yan taraftaki fabrikadan da çok yaralı var. Ölü sayısı da beş diyor arkadaş" diyerek yaşadıklarını aktardı.

'EVLERİMİZİN FİYATINI DÜŞÜRMEK İÇİN KAZANI BURAYA İZİNSİZ TAKTILAR'

Evlerinin yanına kazan takılmasını istemediklerini söyleyen ve kazanın izinsiz olduğunu iddia eden yaşlı kadın "GÜSAB (Gürsu Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü) alsın diye, evler ucuzlasın diye fabrikaları bize yakın kurdurdular. Bizim buraları almak istiyor GÜSAB, çok az para veriyor. Halk evini satsın diye mahsus iki üç kazan kurdurdular yukarı. Biz de mağdur olduk. Hayvanlarım gitti, bilmiyoruz sayısını, enkazın altında" dedi. (Bursa/EVRENSEL)

Bursa Gürsu'da boya fabrikasında patlama - Görgü tanığı yaşlı kadın
Patlamanın gerçekleştiği fabrikanın hemen yanındaki evde yaşayan yaşlı kadın olay anını anlattı (Fotoğraf: Uğur ÖKDEMİR)
ÖNCEKİ HABER

Lübnanlılar Başbakan Hariri’nin istifasına ne diyor?

SONRAKİ HABER

"Termik santrallerin filtresiz çalışması" maddesi yasa teklifinden çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa