07 Kasım 2017 10:24
Son Güncellenme Tarihi: 07 Kasım 2017 13:05

Riyad’dan İran’a gözdağı Lübnan’a savaş tehdidi

Suudi Arabistan'ın en güçlü ismi olarak tanımlanan veliaht prens Muhammed bin Selman, Riyad'a füze saldırısından direkt olarak İran'ı sorumlu tuttu

Paylaş

Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin Riyad ziyareti sırasında İran ve Lübnan Hizbullahı’nı hedef göstererek istifa etmesinin ardından Suudi Körfez Bakanı el Sabhan, Lübnan’ın ülkesine savaş ilan eden ülke olarak görüleceğini açıkladı. Suudi Arabistan, Lübnan üzerinden İran ile gerginliği tırmandırıyor.

SAVAŞ TEHDİDİ

El Arabiya televizyonuna konuşan Suudi Bakan Tamer el Sabhan “Hizbullah’ın Suudi Arabistan’a yönelik tutumu sebebiyle Lübnan’ı savaş ilan eden bir ülke olarak göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Sabhan, istifasını açıklayan Lübnan Başbakanı Saad Hariri’ye yönelik Hizbullah’ın “saldırgan” eylemlerinin “Lübnan ve Lübnan Şeytan Partisi tarafından Suudi Arabistan’a karşı yapılmış bir savaş ilanı olarak kabul edileceğini” söyledi. Sabhan, “Hizbullah milislerinin Suudi Arabistan’ı tehdit eden, ülkedeki terör eylemlerini organize etmekle ve Suudi gençleri terörizm konusunda eğitmekle” suçladı. Suudi bakan “Hizbullah’a karşı tüm siyasi ve diğer araçlar kullanılacak” dedi.

CÜBEYR’DEN DE İRAN’A GÖZDAĞI

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr ise, Hariri’nin Suudi Arabistan tarafından istifaya zorlandığı iddialarını reddederken, yaşanan siyasi krizle ilgili olarak Hizbullah’ı suçladı. Cubeyr, İran’ın “Komşu ülkelerin güvenliğine zarar verdiğini, uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiğini” ileri sürerek, “Ulusal güvenliğimizi ihlal eden hiçbir şeye izin vermeyeceğiz” dedi. Cubeyr, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İran’ın bölgede yaşanan kaosun en önemli nedeni olduğunu” savundu. Cubeyr, “İran’ın düşmanca eylemlerine uygun bir zaman ve şekilde karşılık verme hakkını saklı tutuyoruz” dedi.

Hariri, cumartesi günü Suudi el Arabiya televizyonunda yayımlanan konuşmasında, babası Refik Hariri gibi suikasta kurban gitmekten korktuğunu belirterek istifa ettiğini açıklamıştı. Hariri, konuşmasında Hizbullah hareketi ve İran’ı bölgede huzursuzluk yaratmakla suçlamıştı.

PRENS SELMAN, FÜZE İÇİN İRAN’I SUÇLADI

Bu arada Suudi Arabistan'ın veliaht prensi Muhammed bin Selman da, Yemen’deki Husilerin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad'a düzenlediği balistik füze saldırısı ile ilgili açıklamasında direkt olarak İran’ı suçladı. Selman, devlet ajansı SPA’ya yaptığı açıklamada İran’ın “doğrudan askeri saldırganlık”ta bulunduğunu söyledi.

İHSAN ÇARALAN: SUUDİ ARABİSTAN'DAKİ 'SARAY DARBESİ'Nİ KİM KİME KARŞI YAPTI?

SUUDİ ARABİSTAN’DA OPERASYON DEVAM EDECEK

Suudi Arabistan’da aralarında 11 prens, 4 bakan ve bir dizi eski bakanın yolsuzluk iddiasıyla gözaltına alınmasından sonra başsavcılıktan açıklama geldi. Savcı Şeyh Suud el Mucib ‘Bu yalnızca başlangıç’ dedi. ABD Başkanı Donald Trump da gözaltılar konusunda yorum yaptı. Suudi Savcı el Mucib açıklamasında “Bu nerede olursa olsun yolsuzluğun kökünün kazınması için hayati önemdeki sürecin yalnızca başlangıcı” dedi.? El Mucib yargılamaların da açık bir şekilde zaman içinde yapılacağını söyledi.

Gözaltı operasyonu Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın iktidarını güçlendirme adımı olarak nitelendiriliyor. 32 yaşındaki prens, aralarında dünyanın en zengin 100 kişisinden biri olan Prens el-Velid bin Talal’ın da olduğu 11 Suudi prens, bakan ve eski bakanların gözaltına alınması emrini vermişti.

TRUMP’TAN SUUDİ ARABİSTAN’A DESTEK

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’tan da Suudi yetkililere destek geldi.

Trump Twitter’dan yaptığı açıklamada “Kral Selman ve Veliaht Prense büyük güvenim var. Ne yaptıklarını çok iyi biliyorlar. Şu kötü davrandıklarından bazıları yıllarca ülkelerini ‘sağdılar’” ifadelerini kullandı.

‘SUUDİ PRENS ÇATIŞMADA ÖLDÜ’

Öte yandan Suudi Arabistan’da tutuklama dalgaları devam ederken, Eski Kral Fahd’ın oğlu Prens Abdülaziz bin Fahd’ın, kendisini tutuklamaya gelen güvenlik güçleri ile korumaları arasında çıkan çatışma sırasında öldürüldüğü ileri sürüldü.

ABD’de yaşayan Yazar ve Eski FBI Ajanı Ali H. Soufan’ın Twitter adresinden duyurduğu habere göre, 44 yaşındaki Prens Abdülaziz bin Fahd, kendisini tutuklamak üzere gelen güvenlik güçleri ile korumaları arasında çıkan çatışmada öldürüldü.

Lübnan Başbakanlığından istifa eden Saad Hariri’nin de Saudi Oger şirketinde ortağı olduğu bilinen Prens Abdülaziz bin Fahd’ın tam olarak nasıl öldüğü bilinmiyor. Bazı yerel haberlerde, kalp krizinden öldüğü yolunda da haberler bulunan Prensin ailesinin Riyad’da yas tuttuğu belirtiliyor.

HARİRİ, RİYAD’DAN AYRILDI AMA LÜBNAN’A DÖNMEDİ

Lübnan’ın istifa eden Başbakanı Saad Hariri’nin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’dan ayrıldığı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’ye gideceği açıklandı.

Açıklama Hariri’nin sahibi olduğu ‘Future TV’den geldi. Televizyon Hariri’nin Riyad’dan ayrıldığını, Abu Dabi’ye giderek Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan ile görüşeceğini duyurdu. Suudi Arabistan merkezli el Arabiya da Hariri’nin kısa süre içinde BAE Veliaht Prensi ile görüşeceğini doğruladı.

İstifasını ülke dışında yapması Lübnan Başbakanının görevini isteği dışında, zorla bıraktığı yönünde iddialar gündeme gelmiş ancak Suudi Arabistan iddiaları reddetmişti.

BAE ve Suudi Arabistan bölgede İran karşıtı koalisyonun başını çeken müttefik ülkeler olarak biliniyor.

İstifa açıklamasında Hizbullah ve İran’ı suçlayan Hariri’nin bu kararı ülke yönetiminde Hizbullah ve Cumhurbaşkanı Mişel Aun ittifakının etkisini kıramamasına bağlanıyor.

Hizbullah Lideri Nasrallah ise yaptığı açıklamada Hariri’nin Suudi Arabistan’da gözaltında olduğunu iddia etmiş, Lübnan’a dönmeyeceğini ileri sürmüştü. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Afganistan'da televizyon kanalına silahlı saldırı

SONRAKİ HABER

Kasım ayı son 9 yılın en kurak ayı oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa