03 Kasım 2017 18:55

Dünyada da Türkiye’de de milyarderler servetlerini artırdı

Türkiye’de milyarderlerin ortalama serveti 2016’da yüzde 10 arttı.

Dünyada da Türkiye’de de milyarderler servetlerini artırdı

Paylaş

UBS ve PwC 2017 Milyarderler Raporu’nu yayımladı. Rapora göre, milyarderlerin serveti dünya genelinde yeniden büyümeye geçerken, Asya kıtası büyüme hızında ilk defa ABD’yi geride bıraktı. Türkiye’de ise milyarderlerin ortalama serveti 2016’da yüzde 10 arttı. Türkiye’de milyarder sayısı ise bir kişi azalarak 29 oldu. 

UBS Group AG ve PwC tarafından yayımlanan yıllık Milyarderler Raporu, dünya genelinde milyarderlerin toplam servetinin 2016’ya göre yüzde 17 artarak 6 trilyon dolara ulaştığını ortaya koydu. Asyalı milyarderin sayısının ABD’li milyarder sayısını ilk defa geçmesi de raporda dikkat çekti. Rapora göre, milyarderlerin iş yerlerinde İngiltere'nin toplam iş gücüne eşit sayıda işçi istihdam ediliyor. 

ASYA’DA 2 GÜNDE 1 YENİ MİLYARDER

Milyarderlerin toplam servetleri 2015’teki 5,1 trilyon dolardan yüzde 17 artışla 2016’da 6 trilyon dolara ulaştı. Ortalama olarak, Asya’da her iki günde bir yeni bir milyarder ortaya çıkarken, Asyalı milyarderlerin sayısı neredeyse dörtte bir oranında artarak 637’ye ulaştı. ABD’de ise milyarder sayısı 563 oldu.

RAKAMLARLA MİLYARDERLER

- Asyalı milyarderlerin toplam serveti neredeyse üçte bir oranında artarak 1,5 trilyon dolardan 2 trilyon dolara yükseldi. Ancak bu rakam, milyarderlerin servetleri açısından en yüksek yoğunluğu halen elinde bulunduran ABD’nin yine de gerisinde kaldı. 2016 yılında, ABD’deki milyarderlerin toplam serveti 2,4 trilyon dolardan 2,8 trilyon dolara yükseldi. Rapora göre, eğer mevcut trend devam ederse Asyalı milyarderlerin toplam servetinin dört yıl içinde ABD'li milyarderleri geçeceği tahmin ediliyor.

- 2016 yılında Avrupa’daki durum büyük ölçüde servetin korunması oldu. Avrupa'da yıl sonu itibariyle 342 milyarder bulunmakla beraber servetlerinin büyüme hızı sabit kaldı. Toplam servet yüzde 5’lik bir artışla 1,3 trilyon doların hemen üstüne çıkarken, 24 yeni milyardere karşılık üçte biri ölüm nedeniyle olmak üzere 21 milyarder listeden silindi. Bu durum, Avrupa’nın nesillere yayılan milyarderler açısından en yüksek rakama sahip olduğu bulgusunu destekliyor.

- Türkiye'de toplam servetin yarısı birden çok nesle yayılan milyarder ailelerinin elinde bulunuyor. (HABER MERKEZİ) 

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Vestel işçilerine Erdoğan ziyareti angaryası

SONRAKİ HABER

Bangladeş'te yerel seçimde silahlı saldırı: 7 kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa