02 Kasım 2017 18:04
Son Düzenlenme Tarihi: 02 Kasım 2017 18:47

Sendikal kongreden AKP Hükümetini kınama kararı

Uluslararası Kamusal Hizmetler Sendikası yüz bini aşkın emekçiyi işten atan ve on binlerce kişiyi tutuklayan AKP Hükümetini kınama kararı aldı.

Sendikal kongreden AKP Hükümetini kınama kararı

Paylaş

İsviçre'nin Cenevre kentinde 30 Ekim’de başlayan Uluslararası Kamusal Hizmetler Sendikası (PSI) yüz bini aşkın emekçiyi işten atan ve on binlerce kişiyi tutuklayan AKP Hükümetini kınama ve Türkiyeli kamu emekçileriyle dayanışma kararı alındı. 

Kararda 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin bastırılmasından hemen sonra AKP Hükümetinin olağanüstü hal ilan ederek adaletsiz yöntemler uyguladığı, yasalara uymadığı belirtilerek “Bu yasa dışı yöntemlerle seçilmiş milletvekilleri, belediye başkanları, farklı düşünen gazeteciler, akademisyenler, avukatlar gözaltına alınıyor, tutuklanıyor ya da tehdit ediliyor” denildi. 

EMEKÇİLERE YÖNELİK HUKUKSUZLUKLARI KINADILAR

OHAL uygulamalarıyla halk tarafından seçilen parlamentonun yetkilerini kaybettiğine dikkat çekilen kararda, “Şimdiye kadar 110 bin 971 kamu görevlisi işten atıldı. Binlerce kamu emekçisi gözaltına alındı ve yüzlercesi tutuklandı. Bu sayılar büyük bir olasılıkla geçenlerde açıklanan KHK’lerle birlikte daha da artacak. Emekçiler için emekli olma süreçleri mümkün olduğu kadar uzatılıyor ve tazminat hakları keyfi bir biçimde gasbediliyor. Kamu emekçilerinin yeni bir iş bulma ve kendilerini geçindirme olanakları işverenlere yapılan baskılardan dolayı sınırlı” ifadeleri kullanıldı. 

Kararda ayrıca, “PSI’ye bağlı federasyon ve sendikalar olarak;  SES, BES, Tüm Bel-Sen, ESM ve Yapı-Yol Sen üyesi 1539 emekçinin işten atılmasını, 73’ünün tutuklanmasını ve 40’ının göz altında tutulmasını kınıyoruz” denildi. 

‘DAYANIŞMA DAHA DA GELİŞTİRİLMELİ’

İsveç Vision Federasyonunu temsilen kongrede bir konuşma yapan Vision’un Genel Başkan Yardımcısı Ove Jansson da, Türkiye’de sendikal hakların sistematik olarak ihlal edildiğini belirttikten sonra konuyu ILO’nun kongresine taşımaya hazırlandıklarını söyledi.Vision’un belediye emekçilerini örgütleyen Kommunal Federasyonu ile birlikte Türkiye’deki sendikalara maddi destek verdiğini ve siyasi girişimlerde bulunduğunu söyleyen Jansson, Türkiye’deki sendika ve emekçilerle dayanışmanın daha da geliştirilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı. 

Dünyanın değişik ülkelerinden 900 civarında delegenin katıldığı kongre öbür gün sona erecek. (Stockholm/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yerli otomobil için imzalar atıldı  

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa