02 Kasım 2017 15:51

Rusya'dan Ankara'ya PYD yanıtı: Onlar Suriye vatandaşı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov, Ankara'nın 'PYD'ye kongre çağrısı' tepkisine yanıt verdi: Onlar Suriye'nin vatandaşı, Türkiye'nin değil.

Paylaş

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Ankara’nın Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne Demokratik Birlik Partisi'nin(PYD) katılmasına karşı çıkmasına ilişkin, “Onlar Suriye’nin vatandaşı, Türkiye’nin değil” ifadelerini kullandı.

Sputnik’in haberine göre gazetecilere konuşan Bogdanov "Türk partnerlerimizle her zaman görüşme halindeyiz. Zira Demokratik Birlik Partisi'nin tüm taraflarının ve Suriye'deki diğer Kürt kuruluşlarının Suriyeli olduğu düşüncesinden hareket ediyoruz. Bu Kürtler, Suriye'nin vatandaşı, Türkiye'nin değil. Bu nedenle bu ayrımın yapılması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

'KONGREDE TÜM TARAFLAR YER ALMALI'

Bogdanov, "Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne ülkedeki Kürtler, Araplar ve farklı mezheplerin temsilcileri de dahil tüm etnik ve mezhep gruplarının yer almasından yanayız" ifadelerini de kullandı. Bogdanov ayrıca Kongre'nin tek seferlik bir etkinlik olup olmayacağı yönünde de henüz bir karar alınmadığını da belirtti.

KALIN KARŞI ÇIKMIŞTI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, önceki gün Rusya'nın Suriye'de hem hükümet yanlısı hem de karşıtı olan çeşitli etnik grupları bir araya toplamayı planladığı kongreye Rojava yönetiminden yetkilileri de davet etmesine tepki göstererek, "Bu konuda derhal girişimlerde bulunduk ve tepkimizi ilettik" demişti.

Kalın, şu ifadeleri kullanmıştı: "Suriye konusunda PYD’li ve YPG’li olmayan Kürtlerin oraya Kürt toplumunu temsilen davet edilmesinde sorun görmüyoruz. Ama PYD ve YPG’nin herhangi bir toplantıya davet edilmesi, kabul edilmesi, terör örgütüne Astana gibi uluslararası platformda yer verilmesini asla kabul etmeyiz. Bu sorun büyük oranda çözüldü. Bu konuda Rus mevkidaşlarımızla görüşmelerimiz oldu. Bundan sonra da bu tür girişimleri hoş karşılamamızın mümkün olmadığını ifade etmek istiyorum." (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

IŞİD, kontrol ettiği toprakların yüzde 96'sını kaybetti

SONRAKİ HABER

Rahşan Anter'den JİTEM beraatlerine tepki: Beraat için her türlü taklayı attılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa