02 Kasım 2017 13:08

Evleri için İHD'ye başvuran Surlular karakola çağrıldı

Diyarbakır Sur'da kentsel dönüşüm adı altındaki yıkıma karşı çıkan vatandaşlar İnsan Hakları Derneği'ne başvurdukları için karakola çağrıldı.

Paylaş

Diyarbakır Sur’un Alipaşa Mahallesi'nde devam eden yıkıma direnen yurttaşlar, İHD’ye başvurdukları için karakola çağrılarak sorguya çekildi. 

Diyarbakır’ın Sur ilçesinin Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde “kentsel dönüşüm” adı altında Mayıs ayında başlatılan yıkım devam ediyor. Her iki mahallenin büyük bir bölümü yıkılırken, yıkıma karşı direnenlerin evleri de bir bir boşaltılıyor. Yıkımdan kısa bir süre önce İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne başvuran aileler, bu nedenle karakola ifadeye çağrıldı. 

‘NEDEN İHD’YE BAŞVURDUNUZ?’

Evleri 1. Etap’ta bulunan aileler, Alipaşa Çarşı Karakolu’na ifadeye çağırıldı. Yıkıma karşı halen direnen aileler, dün sabah Alipaşa Mahalle Muhtarı’nın tebligattan haberdar ettiğini belirtti. Bunun üzerine Çarşı Karakolu’na giden mahalle sakinlerine, “İHD’ye neden gittiniz?”, “Neden şikayet ediyorsunuz?”, “Yine şikâyette bulunacak mısınız?”  gibi sorular soruldu. 
 
Aileler ise evlerini yıktırmamak için ellerinden geleni yapacaklarını beyan ederek, karakoldan ayrıldı. (Diyarbakır/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Uluslararası sendikanın kongresinden AKP hükümetine kınama

SONRAKİ HABER

Irkçı saldırıya uğrayan Kürt öğrenciler okulu bıraktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa