01 Kasım 2017 01:30

Yazlık saraya şimdiye kadar 12 milyon 125 bin lira harcanmış

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Marmaris’teki yazlık saray inşaatına 12 milyon 125 bin TL harcandığını açıkladı.

Paylaş

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Marmaris’teki yazlık saray inşaatı hakkında, “Biz şu anda burası için altyapı, çevre duvarı, dere ıslahları, peyzaj, güvenlik binaları, sondaj, etüt ve projelendirme için bir ihale yaptık. 12 milyon 125 bin TL harcadık. İnşaatla ilgili bütün işlemler TOKİ tarafından yapılacaktır. TOKİ’ye yazdık, projeler bittikten sonra ana ihale yapılacak. Henüz takdir edersiniz ki ortaya çıkmış proje ve yapılmış ihale olmadığından yanıltıcı bir bilgi vermemek adına rakam telaffuz edemiyorum” açıklamasında bulundu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu AKP Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. Komisyonda 2018 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı, 2016 Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanun Tasarısı ve Sayıştay tezkereleri ele alınıyor. TBMM, Cumhurbaşkanlığı ve MİT Müsteşarlığı bütçelerinin sunumlarının ardından Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kasırga, komisyon üyelerinin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaç danışmanı olduğu yönündeki soruya cevap veren Kasırga, şöyle konuştu:

“Sarayda değil Külliyede, düzeltiyorum. Şu anda Sayın Cumhurbaşkanımızın 36 başdanışmanı var. Danışman düzeyinde çok sayıda bürolarda hizmet eden arkadaş var. Başdanışman arkadaşlarımızın çoğunluk itibariyle hukuk, ekonomi ve kamu yönetimi mezunları olduklarını biliyorum. Aldıkları ücret ise 6 bin 400 ek göstergeye tabii devlet memurlarının aldıkları ücrettir. Özel bir ücret almazlar. Biz külliyede bu arkadaşlarımıza sadece yol-uçak gideri öderiz, harcırah ödemeyiz.”

‘BİZ GİTTİĞİMİZDE KÜLLİYE’DE KOLTUKLAR MASALAR HER ŞEY VARDI’

Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin maliyeti ve yapım sürecine ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Başbakanlık tarafından yapıldı Külliye. Başbakanlık tarafından tefriş edildi. Geçen yıl Maliye Bakanımız bu rakamı 1 milyar 370 milyon olarak açıklamıştı. Binanın yapım maliyetinin tamamı Başbakanlık bütçesinden karşılandı. Biz Külliye’ye taşınırken bu rakamlar içerisinde ana tefriş malzemelerinin de olduğunu biliyoruz. Biz gittiğimizde Külliye’de koltuklar, masalar her şey vardı ve ihale kapsamında alınmıştı. Sonradan biz bir şeyler aldık mı? Aldık. İşte tanesi bin 500 dolar diye kamuoyuna deklare edilen esasında 70-80 liradan ibaret bardaklar aldık. Bu nevi harcamalar da yaptık.”

‘BİZ UÇAKLARLA İLGİLENMİYORUZ’

Cumhurbaşkanlığı uçakları hakkında konuşan Kasırga, “Uçaklarla ilgili Cumhurbaşkanlığımızdan herhangi bir ödenek olmadığı zaten sunduğumuz tablodan da anlaşılıyor. Biz uçaklarla ilgilenmiyoruz. Uçaklar devletin uçak havuzunda muhafaza ediliyor. Uçakların alım, bakım, onarım, uçuşa hazır halde tutulmaları Başbakanlık tarafından koordine ediliyor. Yalnız uçuş planlamasıyla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın talepleri, talimatları öncelikli olarak devletin elinde bulunan bu uçaklar tarafından karşılanıyor. Bu uçaklardan sadece iki tanesi Cumhurbaşkanlığı envanterine aktarıldı, ama yine onların da bütün harcamaları, bakım, onarım, yakıt giderleri Başbakanlık bütçesi tarafından karşılanmaktadır” dedi.

‘ESKİ KONUKEVİ VARDI ONU YENİDEN YAPIYORUZ’

Marmaris Okluk Koyu’nda bulunan Devlet Konukevi arazisinde yapılan yazlık saray inşaatına ilişkin bilgi veren Kasırga, “Biz orada gerçekten rahmetli Cumhurbaşkanımız Özal zamanında yapılmış son derece yetersiz ve eski konukevi vardı, onu yeniden yapıyoruz. Günün koşullarına, devletimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın konuklarının, devletin üst düzeyinin ihtiyaçlarına uygun bir konukevi yapılması ihtiyacına… Biz şu anda burası için altyapı, çevre duvarı, dere ıslahları, peyzaj, güvenlik binaları, sondaj, etüt ve projelendirme için bir ihale yaptık. 12 milyon 125 bin TL harcadık. İnşaatla ilgili bütün işlemler TOKİ tarafından yapılacaktır. TOKİ’ye yazdık, projeler bittikten sonra ana ihale yapılacak. Henüz takdir edersiniz ki ortaya çıkmış proje ve yapılmış ihale olmadığından yanıltıcı bir bilgi vermemek adına rakam telaffuz edemiyorum” şeklinde konuştu. (ANKA)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Alman İçişleri Bakanı: Büyük bir terör saldırısı engellendi

SONRAKİ HABER

Saadet öğretmen intihardan önce 'öğrencilerin önünde bana yumruk attılar' demiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa