29 Ekim 2017 04:46

Bir yıl önce ihraç edilen akademisyenlerden açıklama

675 sayılı KHK ile İstanbul Üniversitesindeki görevlerine son verilen akademisyenler açıklama yaptı.

Paylaş

29 Ekim’de yayımlanan 675 sayılı KHK ile İstanbul Üniversitesindeki görevlerine son verilen akademisyenler Barkın Asal, Levent Dölek, Savaş Karabulut, Ahsen Deniz Morva, T. Hakan Ongan ve M. Cemil Ozansü, ihraçlarının birinci yılında bir açıklama  yaptı.

“İlk günden itibaren bunu memleketin ve üniversitenin içine sürüklendiği bataklığın bir parçası olarak gördük. Kendi kaderimizin memleketin kaderiyle ortak olduğunu düşündük” denilen açıklamada “Çünkü 29 Ekim’de 2000’li yılların sonunda cemaatle 50d maddesini kullanarak üniversitede kadrolaşma operasyonu yapanlar; iş güvencesi ve akademik özgürlüğü savunarak 50d’ye geçit vermeyenleri, Cemaatin planlarına taş koyanları attılar.

Çünkü 29 Ekim’de cumhuriyeti geriye götürmek, yok etmek isteyenler; cumhuriyeti ileri taşımaya çalışan sosyalistleri attılar. Çünkü 29 Ekim’de üniversiteye piyasacı Amerikan modelini uygun görenler, kamucu üniversiteyi savunan antiemperyalistleri attılar. Çünkü 29 Ekim’de öğrencileri müşteri olarak görenler, öğrencilerini ülkenin geleceğini inşa edecek hür insanlar olarak yetiştirmeye çalışanları attılar.” ifadelerine yer verildi.  Zorlukla geçen bir yılın ardından mücadeleye devam edeceklerini duyuran akademisyenler, “Biz, mağdur değil haklıyız. Üzerimizde, KHK’lerle inşa edilmiş bütün kısıtlardan kurtularak işimize geri dönmek, emeğimizle ekmeğimizi kazanmak, öğrencilerimize kavuşmak istiyoruz. Ama asıl mücadelemiz, döneceğimiz hür bir üniversite, eşit ve kardeşçe yaşayacağımız hür bir ülke içindir” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Birleşen çelik tekellerinde işçi kıyımına hazırlık

SONRAKİ HABER

İntihar eden Mehmet Keleş'in arabasında Ece Alça öldürülmüş olarak bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa