27 Ekim 2017 09:10

Katalonya lideri erken seçimi reddetti

Katalonya lideri Puigdemont erken seçimi reddetti. Madrid Katalonya'nın özerkliğini feshedebilir.

Paylaş

Katalonya lideri Puigdemont erken seçimi reddetti. Madrid Katalonya'nın özerkliğini feshedebilir.

DW Türkçe’nin haberine göre, Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont dün gün içinde iki kez ertelediği basın toplantısını akşam saatlerinde gerçekleştirdi, erken seçime gitmeyeceklerini açıkladı.

Bu karar bölgenin özerkliğini tehlikeye atıyor. Zira Katalonya'nın erken seçime gitmemesi halinde İspanya Senatosu'nun anayasanın 155'nci maddesini oylayıp yerel hükümeti feshetmesi bekleniyor.

Puigdemont, bunu önlemek için çabaladığını, ancak tüm çabalarına rağmen Madrid hükümetinin bir güvencesini göremediğini, olumlu bir karşılık alamadığını belirtti.

Puigdemont, "Kimse Katalonya tarafının diyalogdan ve siyasi müzakeren yana olduğunu inkar edemez" dedi.

Puigdemont'un diğer bağımsızlık yanlısı partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının baskısı nedeniyle erken seçim kararı alamadığı belirtiliyor. Puigdemont'un açıklaması sırasında konut önünde toplanan bağımsızlık yanlıları slogan attı.

SENATO'NUN OYLAMASI BEKLENİYOR

İki taraf arasında krize neden olan Katalonya'nın bağımsızlık referandumunun ardından İspanya hükümeti anayasanın 155'inci maddesini işletme kararı almıştı.

Söz konusu madde Katalan hükümetin görevden alınmasını ve bölgede altı ay içinde erken seçimlerin yapılmasını öngörüyordu. Kararın hayata geçirilmesi için İspanya Senatosu'nun onayı gerekiyor. Senato'nun konuyu görüşmek üzere Cuma günü toplanması bekleniyor.

Bu arada 155'nci maddenin uygulanmasının askıya alınmasını isteyen Katalan hükümeti, bu talebiyle ilgili Yüksek Mahkeme'ye itirazda bulundu.

Katalan hükümeti ayrıca Senatoya gönderdiği mektupta 155'nci maddenin Katalonya'daki mevcut durumu çok daha zora sokacağını belirtti. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadınlardan tacize karşı #MeToo çığlığı

SONRAKİ HABER

Irkçı saldırıya uğrayan Kürt öğrenciler okulu bıraktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa