26 Ekim 2017 18:38

Alsancak Stadına ruhsat verilmedi

İzmir'de temeli Başbakan Binali Yıldırım tarafından atılan Alsancak Stadına inşaat ruhsatı verilmedi.

Alsancak Stadına ruhsat verilmedi

Paylaş

İzmir, Konak Belediyesi temelini Başbakan Binali Yıldırım’ın attığı Alsancak Stadının yerinde yenilenmesi için yapılan inşaat ruhsatı başvurusuna olumsuz yanıt verdi.

Başvuruyu yaklaşık 2 aydır değerlendiren ve Gençlik Spor Bakanlığından stat projesine yer altı otoparkı eklenmesini talep eden belediye, uzlaşma sağlayamayınca ruhsat talebine İzmir Büyükşehir Belediyesi Otopark Yönetmeliği’nin uygulama esasları maddelerine uygun olmadığı için onay vermedi. İzmir Büyükşehir Belediyesinin 2013 yılının nisan ayında yenilenen otopark yönetmeliğine göre spor tesislerinde 30 oturma yeri için en az 1 otopark yeri ayrılması zorunlu tutuluyor.

Taraftarlar, ilk inşaat tarihi 1910’a dayanan ve 1971’deki Akdeniz Oyunları’ndan çürük raporuyla kapatıldığı 2014 yılının ağustos ayına kadar son haliyle hizmet veren Alsancak Stadına aynı yerinde, aynı genişlik, yükseklik ve ebatlarda yeniden inşa edilecek olmasına rağmen ruhsat verilmedi. Büyükşehir Belediyesi, bir dönem AVM olacağı tartışmaları yaşanan Alsancak Stadındaki 4 bin 239 metrekarelik arazisini Gençlik Spor Bakanlığına geçen yıl stadyum yapılması şartıyla bedelsiz olarak devretmişti. Konak Belediyesi, 2014’te kapandıktan sonra 2015’te yıkılan stadın yeniden inşaatı için nazım imar ve uygulama imar planlarını meclisinden geçirmişti.

Kentin spor tarihinde önemli bir yeri olan Alsancak Stadının yeniden yapılması için projeye İzmir Şehir Plancıları Odası itiraz etmemiş, Anıtlar Kurulu da onay vermişti. Spor Bakanlığının inşaat ruhsatını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kanalıyla alması bekleniyor. Büyük bir şaşkınlık yaşadıklarını belirten İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı Başkanı Ali Erten, “Alsancak Stadının 100 yıllık tarihi var. Tüm İzmir, stadın tekrar yapılması konusunda birleşti. Hiçbir kurum ve kuruluştan itiraz çıkmadı. Bu kadar uzlaşmanın olduğu bir projeye inşaat ruhsatı verilmemesi çok anlamsız. Son aşamada ruhsat verilmemesinin izah edilecek bir tarafı yok. Alsancak Stadı her şeye rağmen yapılacak” dedi.

TEMELİNİ BAŞBAKAN ATTI

Alsancak Stadı’nın 15 bin kapasiteyle yeniden yapılması için sembolik temeli Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz 9 Eylül’de Göztepe ve Karşıyaka Stadıyla birlikte attı. 3 yıl önce kapatılıp yıkılan stadın 2018-19 sezonunun ikinci yarısında kapılarını yeniden açması planlanıyor. Stat için Gençlik ve Spor Bakanlığının 28 Nisan’da düzenlediği ihaleyi 54 milyon 880 bin TL bedelle alan Metro Yapı İnşaat, arazide şantiyesini kurduktan sonra ruhsata tabii olmayan zemin iyileştirme ve altyapı çalışmalarına başlamıştı. (İzmir/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Mehmet Aytaş davasında mütalaa

SONRAKİ HABER

3,6 kilo altınla yakalanan Sami Boydak serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa