24 Ekim 2017 12:26

Osman Kavala’nın gözaltı nedeni belli oldu

Osman Kavala’nın 17-25 Aralık süreci ve 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alındığı ortaya çıktı.

Osman Kavala’nın gözaltı nedeni belli oldu

Paylaş

Atatürk Havalimanı’nda 18 Ekim günü gözaltına alınan Osman Kavala’nın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü 17-25 Aralık  soruşturmaları ile 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

DHA aynı soruşturma kapsamında, ABD Konsolosluk görevlisi Metin Topuz ile Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Başkanı Şaban Kardaş ve MİT TIR’ları dosyasının sanıklarından Bayram Andaç ve Muharrem Gözüküçük’ün de yer aldığını yazdı.

OSMAN KAVALA KİMDİR?

1957 Paris doğumludur. İstanbul Robert Lisesi'ni bitirdikten sonra Manchester Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olmuştur. Babası Mehmet Kavala'nın 1982 yılında vefat etmesinin ardından, Kavala Grubunda yönetici olarak çalışmaya başladı. Osman Kavala Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center for Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa'da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

Murat Belge'yle birlikte Türkiye'nin en büyük yayınevlerinden biri olan İletişim yayınlarının kurucusu. TESEV yönetim kurulu üyesi, Açık Toplum Enstitüsü'nde danışma Kurulu Üyesi, Tarih Vakfı'nın sponsoru, Diyarbakır Kültürevi'nin sponsoru, Helsinki Yurttaşlar Derneği üyesi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Danıştay Sur'da 'acele kamulaştırma' itirazlarını kabul etti

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa