22 Ekim 2017 14:44

HDP, il il eylem yaparak 4 Kasım’ı protesto edecek 

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, 4 Kasım'da HDP'li vekillerin tutuklanmasını protesto etmek için il il eylemler düzenleyeceklerini açıkladı.

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, 4 Kasım 2016’da aralarında HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile birlikte 10’u aşkın milletvekilinin gözaltına alınarak tutuklanmasını darbe olarak nitelendirdi. Kemalbay, 4 Kasım’da il ve ilçelerde eylem ve protestoların olacağını söyledi. Kemalbay, PKK Lider Abdullah Öcalan’a yönelik tecride de dikkat çekti. 

Serpil Kemalbay, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu. HDP üzerindeki baskı politikalarını ‘zalimce’ değerlendiren Kemalbal, HDP’nin tasfiyesi ve kapatılmasının amaçlandığını söyledi. HDP’lilerin vekilliklerinin düşürülmesi ve tutuklanmasıyla ilgili de Kemalbay, muhalefetin yok edilmek istendiğini belirtti. 

‘YARGILAMAKTAN KORKUYORLAR’

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bir yılı aşkın süredir hakim karşısına çıkarılmadığını belirten Kemalbay, “Bir yıldır eş başkanımızı rehin tutuyorsunuz, ciddiye alınabilecek hukuki bir norm iddiası yok ve bunun yargılamasını da SEGBİS ile yapıyorsunuz. Bu duruşmadan ve yargılamadan korkuyorlar. Eş genel başkanımızın aslında kendilerini yargılayacağını, bu hukuksuzluğu, bu tasfiye politikasını yargılayacaklarını bildikleri içinde SEGBİS ile katılma dayatması içerisindeler. Bu kabul edilemez bir durum. Hukuki süreç Saray’dan gelen talimatlarla devam eden bir durum” şeklinde konuştu. 

Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte 10’u aşkın milletvekilinin gözaltına alınarak tutuklandığı 4 Kasım 2016 gününü “organize bir işle karşı karşıya kaldık” diyerek yorumlayan Kemalbay, 4 Kasım gününü bir “darbe” olarak tanımlayarak, il ve ilçelerde eylem ve protestoların olacağını söyledi. Kemalbay, aynı gün İstanbul’da da geniş katılımlı bir panel örgütleyeceklerini aktardı. 

‘YAPILAN AÇIKLAMALAR KAYGILARI GİDERMİYOR’

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerinde devam eden ağırlaştırılmış tecridi de değerlendiren Kemelbay, “Bu konuda Adalet Bakanlığı'nın partimize yapığı açıklamada ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının yapmış olduğu açıklama son derece yetersiz bir açıklama. Türkiye halklarının hangi risklerle karşı karşıya olduğunu biz burada görebiliyoruz. Bu kadar önemli bir siyasi aktörün can güvenliğine yönelik bu tür belirsizliği, bu tür ithamları şeffaf bir şekilde açıklamamak çatışmalara, savaşa yol açmaktır. Bunun önüne geçebilmek de ancak bu tecridi kaldırmakla ve bir an önce Sayın Öcalan ile partimizin milletvekilleri, ailesi ya da avukatlarının görüşmesi ile son verilebilir. Aksi durumda yapılan açıklamalar kaygıları giderici değildir” diye konuştu.

‘ÇALIŞMA BAKANLIĞI İSTİFA ETMELİ’

Mecliste görüşülen bütçe görüşmelerine dair de konuşan Kemalbay, “AKP-Saray bütçesi demek savaş bütçesi demektir” dedi. Şırnak’ta yaşanan göçükte 8 işçinin yaşamını yitirmesini de değerlendiren Kemalbay, “Göz göre göre gelişiyor” dedi. İşçi katliamlarına karşı bugüne kadar her hangi bir önleyici tedbirin alınmadığını ifade eden Kemalbay, “Her gün aslında işçiler ölüyor. Fakat sadece gazetede bir haber olarak görülüyor” dedi.  İş cinayetlerinin yaşanmaması için acilen gerekli politikaların üretilmesi gerektiğini kaydeden Kemalbay, “İktidarın, Hükümetin, Çalışma Bakanlığının sorumluluklarını kabul etmesi, bu sorumluluk karşısında da oturdukları koltukları bırakmaları gerekiyor” dedi. Kerkük’teki gelişmelere ilişkin ise Kemalbay, “Ulusal birliğin ortak kazanımlar için ne kadar önemli olduğunu gösterdi yaşanan gelişmeler” dedi. Kemalbay, Şengal, Musul, Kerkük’teki kazanımlara karşı askeri müdahalelere karşı çıkılması gerektiğini söyledi. (HABER MERKEZİ) 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Boşanma kadınların canıyla bedel ödediği bir hak'

SONRAKİ HABER

AYM'den "Allah belanızı versin" kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...