14 Ekim 2017 19:50

Van Erciş'te gazetecilere saldırı ve gözaltı

Van Erciş'te haber yapmak için gittikleri bir müteahhidin yakınları tarafından darbedilen gazeteciler İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş gözaltına alındı.

Van Erciş'te gazetecilere saldırı ve gözaltı

Paylaş

Beyar ÖZALP
VAN

Van'ın Erciş ilçesinde gazeteciler İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş, haber yapmak için görüşmeye gittikleri Müteahhit Şahin Yağar ve onun yakınları tarafından saldırıya uğradıktan sonra sığındıkları Erciş Devlet Hastenesinde gözaltına alındılar.

Van Erciş'te gazeteciler İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş, başta belediyeye ait işler olmak üzere kamu işlerini yapan Yağar ile üstlendiği Erciş sahil projesi için görüşüp bilgi almak isterken Yağar'ın akrabalarının saldırısına uğradı. Gazeteciler Yılmaz ve Akbaş, saldırı sonrasında Erciş Devlet Hastanesine sığındı, kalabalık bir saldırgan grup gazetecileri hastenede de darp etmek isterken polis saldırganlara müdahale etmedi, gazetecileri kelepçeleyerek gözaltına aldı. Daha sonra serbest bırakılan gazeteciler, saldırganlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

GAZETECİ İDRİS YILMAZ'IN AMCASI: POLİS NEREDE OLDUKLARINI SÖYLEMEDİ

Evrensel'e bilgi veren İdris Yılmaz'ın amcası İshak Yılmaz "Yeğenim ve arkadaşının gözaltına alındığı haberini aldıktan sonra bilgi almak için Erciş Emniyet Müdürlüğüne gittim. Burada ilk başta bana hiçbir şekilde bilgi vermediler. Israrlarım üzerine polisler gözaltında olduğunu ve beni arayacaklarını söylediler ancak nerede olduğu hakkında bilgi vermediler" şeklinde konuştu. Gazetecilerin uğradığı saldırı hakkında da bilgi veren İshak Yılmaz, gazetecilerin müteahhit ile hakkındaki yolsuzluk iddialarını haberleştirmek için görüşmek isterken saldırıya uğradığını ifade etti.

Gözaltına alınan gazeteciler İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş'ın sonrasında serbest bırakıldığı bildirildi.

GAZETECİ İDRİS YILMAZ: 'SİZİ YAŞATMAYIZ' DENİLEREK TEHDİT EDİLDİK

Gözaltına alınan Gazeteci İdris Yılmaz, Erciş sahil yolu projesi ihalesini alan Müteahhit Şahin Yağar'ın, proje yapımında belediyeye ait iş makinelerini ve belediye işçilerini kullandığını tespit ettiklerini ifade ederek durumun ihaleye uygun olup olmadığını Müteahhit Yağar'a sormak için gazeteci Erhan Akbaş ile beraber şantiyeye gittiklerini söyledi. Yılmaz "Şantiyede Yağar'a yaptıklarının ihale ve kanuna uygun olup olmadığını sorduk. Bunu sormamızla beraber usulsüzlüklerinin ortaya çıkacağını anlayan Yağar bizi yalan haber yapmakla itham edip saldırmaya başladı. Saldırı esnasında fotoğraf makinesi ve kameramızı kırıp bizi yaşatmayacağı yönünde tehditte bulundu" şeklinde konuştu.

Yaşadıkları saldırının ardından şikayetçi olmak için Erciş Emniyet Müdürlüğüne gittiklerini belirten Yılmaz, burada İlçe Emniyet Müdürü'nün tehditlerine maruz kaldıklarını, sonrasında da gözaltına alındıklarını ifade etti.

GÖZALTINDA İKEN HASTANEDE SALDIRIYA UĞRADILAR

Gözaltı işleminin ardından sağlık kontrolü için götürüldükleri Erciş Devlet Hastanesinin önünde, kendilerine saldıran Müteahhit Yağar ve akrabalarının beklediği söyleyen Yılmaz "Hastanede gözaltında iken ikinci kez saldırıya uğradık. Bizi hasteneye getiren polis, saldırganlara müdahale etmekte yetersiz kalınca hastanedeki başka hasta yakınlarının yardımıyla bir odaya sığındık. Destek polis ekibinin çok sonradan geldiğini söyleyen Yılmaz, Müteahhit Yağar'ın hastenede bile kendilerini ölümle tehdit etmeye devam ettiğini belirtti.

Yaşananların yaptıkları haberlerden dolayı aldıkları tehditlerden bağımsız olmadığını düşündüğünü ifade eden Yılmaz, saldırının organize bir olay olduğunu belirti.

Uğradığı saldırıda burnu kırılan İdris Yılmaz ve hafif yaralanan Erhan Akbaş, saldırıyı yapanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

GAZETECİ ERHAN AKBAŞ: DARPEDİLEN BİZ OLDUĞUMUZ HALDE GÖZALTINA ALINDIK

Gazeteci Erhan Akbaş gazetemize olayla ilgili verdiği bilgide saldırıya uğrayan kendileri olduğu halde sanki kendilerinin Şahin Yağar’a saldırmış gibi algı yaratıldığını ve gözaltına alındıklarını söyledi.

Akbaş kayyım atanan Erciş Belediyesi’nin ihale yolu projesini alan Vensira.OSGB, Med,Tur.İnş şirketinin özel olduğu halde Erciş Belediyesi’ne ait araçları ve belediye personelini çalıştırdığı yönünde bilgi aldıkların ve gidip bunu fotoğrafladıklarını belirterek yaşananları şöyle anlattı. “Ardından ihaleyi alan kişi Şahin Yağar’a durumun ihaleye uygun olup olmadığını sorduk, Yağar bize ‘Müteahhit yapar sizler şerefsizsiniz yalan haber yapıyorsunuz’ diyerek ben ve gazeteci arkadaşım İdris Yılmaz’a saldırıp darbetmeye başladı. Yanındaki adamları bizleri tutup yere attı dövdürmek için. Darbedildikten sonra sahil yolundan çıkıp ilçe emniyetine gittik nizamiye kapısında emniyet müdürü Erhan Akbaş ben ve gazeteci arkadaşım İdris Yılmaz’a küfür ederek yumrukladı. Ayak üstü ifademiz alındıktan sonra hastaneye rapor almaya gönderildik. Şahib Yağar ailesinden 100’e yakın kişiyle hastaneyi basarak polislerin arasından Gazeteci İdris Yılmaz’ı yumruklayıp burnunu kırdı. Bu olaylar yaşanırken Şahin Yağar’ın özel güvenlik şirketi bünyesinde çalışan hastane özel güvenlikleri olaya müdahale etmedi. Yağar ailesi tarafından arkadaşım linç edildi. 50’ye yakın adam çalıştıran Şahin Yağar’a doktorlar torpil yapıp ‘ölüm riski olan hasta’ diye yatış verdiler. Burnu kırık ve ağır yaralı olan arkadaşımı ise emniyete benle birlikte ifadeye geri getirdiler, ifademizin ardından serbest bırakıldık.”
Fotoğraf makinalarının kırıldığını ve darbedildiklerini belirten Akbaş “Şahin Yağar ve bize saldıran ailesinden eli silahlı, sopalı olan hiç kimse gözaltına alınmadı. Darbedilen biz olduk şikayete biz gittik, gözaltına alınan biz olduk. Sanki biz ona saldırmışız gibi bir algı yaratıldı. Gazeteci arkadasım şu an burun ameliyatı olması gerekirken evine gönderildi, kanaması devam ediyor” dedi. (Van/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kocaeli'de HDP'nin etkinliğinde 'birlikte mücadele' çağrısı

SONRAKİ HABER

Giyim markası Collezione konkordato ilan etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa