11 Ekim 2017 17:43

Sur’da yeni göç tedirginliği

Diyarbakır Sur'da kentsel dönüşüm adı altında yapılan yıkımda 2. Etap'a gelindi. Yurttaşlar göç tehdidi ile karşı karşıya.

Paylaş

Esra Solin DAL

Diyarbakır'ın Sur ilçesinin Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde Bakanlar Kurulu’nca alınan karar doğrultusunda “Kentsel Dönüşüm” adı altında başlatılan yıkım kapsamında 1. Etap’ta sürdürülen yıkımda sona gelindi. Yıkım sırasının geldiği 2. Etap’ta yurttaşlar göç tehdidi ile karşı karşıya. 
28 Kasım 2015’te ilan edilen ve birçok mahallede halen devam etmekte olan sokağa çıkma yasağı ile dalga dalga yaşanan göçe tanıklık eden yurttaşlar, yıkım ekiplerinin kapılarına dayanacağı günü bekliyor. 

Alipaşa mahallesinin Su sokağında yaşam süren görme engelli 73 yaşındaki Havva Dündar, 20 yıl önce Hani’nin Anılı (Mixyan) köyünden göç etmek zorunda kalarak Sur’da yaşamaya başlayanlardan sadece biri. Zor şartlarda kaldığı evin kirasını ödeyen Dündar, evinin yıkım kapsamında olmasından dolayı endişeli. “Nereye giderim” diyerek içinde bulunduğu durumu özetleyen Dündar, “Üç ayda bir aldığım engelli maaşından başka bir gelirim yok ve bu maaşla yaşamımı sürdürüyorum. Mahallem ve komşularım, benim karanlık dünyama ışık oluyor. Bu halde beni nereye atacaklar, onu da söylesinler” dedi. Görme engelli bir kişinin yaşadığı yerin güzergâhını öğrenebilmesi için uzun bir süre gerektiğine işaret eden Dündar, “Bu evin düzenini, sokakları, hangi köşede bir çukur var, hangi yol tehlikelidir öğrendim. Bu yaştan sonra tekrar yeni bir düzene alışmak çok zor olacak” dedi. Yıkım sırasının kendisine geldiğini ancak Sur’u terk etmek istemediğini dile getiren Dündar, “Gözlerim görmeyebilir, ama sokağımda yaşayan insanların ve etrafımda gelişen olayların farkındayım. Önümüz kış, hiç düşünmüyorlar mı?  3 aydır elektrik ve su vermiyorlar zaten.  Kapıma geldiklerinde şunu sormak istiyorum; zaten dünyam karanlık beni hangi karanlığa atacaksınız” dedi. (Diyarbakır/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ahmet Şık’a 'Raif Bedevi Cesur Gazetecilik Ödülü' ödülü

SONRAKİ HABER

İstinaf Halkevi şubelerinin kapatılmasının hukuksuz olduğuna karar verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa