08 Ekim 2017 14:05

İdlib operasyonu: 'Tahrir Şam'la pazarlık' iddiası

TSK'nin İdlib operasyonu 2. gününde. ÖSO adı altındaki gruplar, bölgeye giriş yaparken TSK ile Tahrir Şam arasında görüşmeler yapıldığı belirtiliyor.

İdlib operasyonu: 'Tahrir Şam'la pazarlık' iddiası

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün başladığını duyurduğu İdlib operasyonunda bugün TSK'nin sınırın karşı tarafına top atışı yaptığı belirtildi. TSK yetkililerinin askeri konvoyla Tahrir Şam gözetiminde vilayete giriş yaptığı belirtilirken Başbakan Yıldırım'dan "Rusya ile birlikte çalışacağız" açıklaması geldi.

İDLİB'E 7 TOP ATIŞI

Operasyonun ikinci gününde Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Oğulpınar Karakolu'ndan fırtına obüsleriyle 7 kez atış yapıldığı belirtildi.

Top atışlarının  TSK'nin vekaleti altındaki "Özgür Suriye Ordusu" gruplarına destek için yapıldığı aktarıldı.

BAŞBAKAN YILDIRIM: RUSYA İLE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ

Başbakan Binali Yıldırım ise bugün yaptığı açıklamada "Rusya ile birlikte çalışacağız. İdlib'de güvenliği sağlayacağız" dedi.

'TSK YETKİLİLERİ, TAHRİR ŞAM GÖZETİMİNDE İDLİB'E GİRDİ'

Cihatçılara yakın kaynaklar ise, TSK yetkilileriyle birlikte cihatçıların da aralarında bulunduğu bir grubun Atme'den Tahrir Şam Heyeti gözetiminde İdlib'e giriş yaptığını aktardı. Konvoyda bulunanların çeşitli görüşmeler ve gözlemlerde bulunmak amacıyla İdlib'de olduğu aktarıldı.

İDLİB, REYHANLI'YA 45 KM UZAKLIKTA

Sınırda hazır birlikler ve Leopar tanklarının da yer aldığı  askeri araçlar bulunuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)üst düzey yöneticileri de sınır bölgesinde. İdlib'in, Reyhanlı'ya karayolu ile 45, kuş uçuşu 38 kilometre uzaklıkta bulunduğu ifade edildi.

TAHRİR ŞAM'DAN TEHDİT

Astana'da Rusya ve İran'la varılan anlaşma sonrası TSK'nin ve kontrolü altındaki cihatçı grupların İdlib'de "gerilimi azaltma bölgesi" oluşturması hedefleniyor. İdlib'in büyük çoğunluğunu kontrol eden el Kaide bağlantılı Tahrir Şam Heyeti ile bölgede ciddi bir çatışma riski bulunuyor. Tahrir Şam Heyeti, yaptığı son açıklamada "Rusya işgalcidir" vurgusunda bulundu ve Rusya ile ortak hareket eden grupları, 'Fırat Kalkanı' ismini de vererek tehdit etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün İdlib'de sorumluluğun kendilerinde olacağını açıklamıştı. TSK'nin 14 ayrı noktada 6 ay boyunca görev yapacağı aktarılıyor. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

6 soruda İdlib operasyonu

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa