‘Taslaktan da görüşmelerden de haberdar değiliz’

‘Taslaktan da görüşmelerden de haberdar değiliz’

MESS kapsamında olmaya İSDEMİR'de işçilerin talepleri ve şikayetleri MESS kapsamında olan fabrikaların işçilerinin talepleri ve şikayetleriyle benzer.

Halil İMREK
İskenderun

Türkiye’nin en büyük demir çelik fabrikalarından biri olan İskenderun Demir Çelik Fabrikasında (İSDEMİR), Türk Metal’le yaşadığı yetki sorununu çözen Çelik-İş, 3 yıldan sonra yeniden TİS masasına oturdu. 

5 bin kişinin çalıştığı İSDEMİR’de, sözleşme yapılamayan 3 yıllık dönem için, 3160 işçi adına sürdürülen TİS görüşmeleri çerçevesinde şimdiye kadar üç oturum yapıldı. İSDEMİR, MESS kapsamı dışında olsa da sözleşme süreci aynı döneme denk geldi ve İSDEMİR işçilerinin talepleri diğer metal fabrikalarındaki işçilerin taleplerinden farklı değil. 

Görüştüğümüz işçiler, İSDEMİR’de yılardır bedenlerinin eridiğini, sağlıklı girdikleri fabrikadan birçok meslek hastalığına yakalanmış olarak çıktıklarını, iş cinayetlerini hayatını kaybeden ya da iş kazasında yaralanan çok sayıda arkadaşları olduğunu anlatıyor. 

Birçok işçinin işten atıldığını, eski işçileri atıp yerine sürekli yeni işçi aldıklarını belirten işçiler, “İSDEMİR sürekli üretimi artırıyor. Kârına kâr katıyor. Peki bunu kim gerçekleştiriyor? Biz işçiler. İlk 500 büyük sanayi kuruluşu arasında 9’uncu, 10’uncu sıraya giriyor. Bu nasıl oluyor? İşçinin posasını çıkararak. Onun bütün bedenini emerek oluyor” diyor.  

ÜÇ OTURUM YAPILDI HİÇBİR BİLGİMİZ YOK

Üç yıldır sözleşme yapmadıklarını ve bu süre zarfında İSDEMİR yönetiminin yüzde 7-8 oranında zam verdiğini anlatan işçiler, geçmişe dönük imzalanacak bu sözleşmenin kayıplarını telafi etmesini istiyor. “Ancak ücret zammı olarak ne isteniyor, taslakta ne var, bunu bilen tek bir üye yok” diyen işçiler, bu duruma tepkili. 

Çelik-İş Sendikası yapılan oturumlarla ilgili twitter ve facebook hesaplarından kısa açıklamalar yapmakla yetiniyor. Sendikanın ne istediği, ne alınıp ne verildiği, patronun ne söylediği gibi konularda herhangi bir bilgi verilmeyen bu açıklamalarda, “Arkadaşlarımızı memnun edecek bir sözleşmeye imza atmak istiyoruz” gibi ifadelerle yetiniliyor. Genel Başkan Yunus Değirmenci’nin, “Toplusözleşme görüşmelerini başlattık. Yetki alır almaz daha önce hazırlamış olduğumuz toplu iş sözleşme taslağını işverene tebliğ ettik. 60 gün içerisinde bitirmeye çalışacağız” açıklaması ise işçilerin aklına “Anlaştıkları bir şey mi var?” sorusunu getirdi. 

YETKİSİZLİK, SENDİKASIZLIK DÖNEMİ TAHRİBATLAR YARATTI

Sendikal rekabetin kendilerine zarar verdiğini, geçen sürede patronun istediği düzeni oturttuğunu söyleyen işçiler, yemeklerin kötüleştiğini, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda geriye gidildiğini ve bu nedenle iş kazalarında artış yaşandığını anlattı. 

Eskiden başlarında sendika üyesi olan posta başları olduğunu belirten işçiler, şimdi ise 600 teknik öğretmenin vardiya amiri yardımcısı olarak çalıştığını ve fabrika yönetimi izin vermediği için sendikalı olmadıklarını söyledi. İşçiler, “Vardiya amiri pozisyonunda ise 200 kadar kişi çalışıyor. Bir grev yaşansa vardiya amiri, vardiya yardımcısı ve mühendislerle grevi kırmayı, aynı zamanda sendika yetkisini düşürmeyi hedefliyorlar” dedi. 

İSDEMİR HIZLA BÜYÜYOR

1970 yılında üretime başlayan Türkiye’nin uzun ve yassı ürün üreten tek tesisi İSDEMİR, yarattığı yüksek katma değer ile bölge ve ülke sanayisinde önemli bir yer tutuyor. Ürünler iç piyasanın yanı sıra başta Güney Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere tüm dünya ülkelerine ihraç ediliyor. İSO 500 sıralamasında ilk 10 arasında yer alan İSDEMİR, hızlı büyümesi ile dikkat çekiyor. İSDEMİR, sıvı çelik üretiminde de 5 milyon tonla Türkiye üretim rekorunu kırdı. 

www.evrensel.net