Delphi işçisi kaygılı

Delphi işçisi kaygılı

MESS ile yapılacak sözleşme sürecine fabrikanın Ortadoğu’daki bir ülkeye taşınacağı söylentileri gölgesinde giden Delphi işçisi kaygılı.

Koray YETİŞ
İzmir

İzmir’de Türk Metal’in örgütlü olduğu Delphi fabrikasında çalışan işçiler, sözleşme taslağında yer alan yüzde 38 zam oranını “mantıklı” buluyor. İşçilerin önemli bir kısmı, geçen dönem yaşanan metal fırtınanın sendikaya ders olduğuna, üye kaybetmemek için iyi bir sözleşmeye imza atması gerektiğini bilen Türk Metal’in daha önceki dönemlere göre bu dönem taleplerin arkasında daha ısrarlı duracağına inanıyor. Yine geçmiş dönemleri hatırlatan kimi işçiler ise sendikanın alacağı zammın öncekilerden farklı olamayacağı görüşünde.

GAZİEMİR’DE KAYGI FARKLI

Gaziemir Delphi işçileri ise, fabrikanın Ortadoğu’daki bir ülkeye taşınacağı haberinden sonra, gelecek kaygısı taşıyor. Uzun yıllardan beri fabrikada çalışan eski işçiler, iş akitlerinin fesh edileceği güne kadar beklemeyi tercih ederken; işe yeni giren işçiler kıdem, ihbar tazminatları ile beraber verilen 4 aylık teşvik ücretini alıp işten ayrılmayı tercih ediyor. Kaygılı işçilerin sendikadan beklentisi fabrikanın Gaziemir’de kalması yönünde çaba sarf etmesi. 

www.evrensel.net
ETİKETLER DelphiMESS