Türk Traktör işçileri: Yaptık, yine yapabiliriz

Türk Traktör işçileri: Yaptık, yine yapabiliriz

Türk Traktör’de işçilerin gündemi MESS ile yapılacak sözleşme. 2015 yılındaki metal direnişini hatırlatan işçiler 'Yaptık, yine yapabiliriz' diyor.

Ankara’da 2015 yılındaki metal direnişine katılan fabrikalardan Türk Traktör’de şu günlerde yine tek gündem MESS ile yapılacak sözleşme.

Sendika yöneticilerinin ve temsilcilerinin TİS süreciyle ilgili tutumlarını sorduğumuz bir işçi şunları söyledi: “Onların tutumları nasıl olsun, biz bu zammı alacağız, eğer es kaza savaş filan çıkmazsa biz bu talepleri MESS’ten alırız, şeklinde... Her zamanki gibi gözümüzü boyamaya çalışıyorlar, ama kendilerinden çok emin konuşuyorlar.”

Konuştuğumuz bir başka işçi ise “Türk Metal geçen sözleşmede 3 yıllık imza attı, iyi bir zam da alamadı. Bunun için çok tepki aldı. Bu sefer bahsettikleri oranı alamasalar da ona yakın bir zam alacaklarını düşünüyorum” dedi. Başka bir işçi ise “Bahsettikleri zammın yarısını bile alsalar çok iyi. Zaten zam alsalar da maaşımız yetmiyor. Daha maaşa gelen zammı alamadan hükümet elektriğe, suya, doğal gaza zam yapıyor. Bizim aldığımız eriyip gidiyor” diye konuştu.   

GENÇLERİN SAYISI ARTTI 

Fabrikada çalışan genç işçilerin sayısı bir hayli artmış durumda. Çoğu ilk defa büyük bir fabrikada çalışıyor. Dolayısıyla çoğu ilk defa bir sözleşme dönemi geçirecek. Genç işçilerin tutumunun nasıl olacağını sorduğumuz bir işçi, “Çoğu ne olduğunun farkında bile değil. ‘Bize ne abi, kaç lira zam alırlarsa alsınlar, ben alacağım paraya bakarım’ mantığında hareket ediyorlar” diye yanıt verdi. Evli olanların daha zorda olduklarını aktaran başka bir işçi ise şunları söyledi: “Aile geçindirenler daha bir dikkatli takip ediyor. Çünkü geçim sıkıntıları var, hayat farklı devam ediyor. Çocuk okutan var, yeni doğmuş çocuğu olan var, annesiyle babasıyla yaşayıp da onlara bakan var... O yüzden alacakları zam onlar için daha önemli.”

Fabrikada üç sözleşme görmüş bir işçi de “Yine gözümüzü boyuyorlar. Yüksek yüksek taslak hazırlayıp yine üç kuruşa imza atacaklar. Bu teklifin arkasında işçi durmazsa, birlik olmazsak bir gecede yüzde 10’a imza atıp kalkarlar” uyarısında bulundu.

Metal direnişi boyunca fabrikada kalan işçilerden biri, o günleri hatırlatıp “Türkiye’nin en büyük metal işletmeleri greve çıktı. Çoğu yerde talepler kabul edildi. Tüm işçilere ikramiyeler dağıtıldı. Bunu yapan bizlerdik. Şimdi de bu zammı almak bizim elimizde” sözleriyle işçileri birlik olmaya çağırdı. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER Türk TraktörMESS