04 Ekim 2017 15:50

Barış isteyen akademisyenlere terör davası

Barış ortamının yeniden tesis edilmesini isteyen barış imzacısı akademisyenlere, 'terör örgütü propagandası' iddiasıyla dava açıldı.

Paylaş

Barış imzacısı akademisyenlere, Kürt illerindeki sokağa çıkma yasakları ve ölümlerin durması, barış ortamının yeniden tesis edilmesini istedikleri için “terör örgütü propagandası” iddiasıyla dava açıldı. Ayrı ayrı dava açılması nedeniyle toplam kaç akademisyene dava açıldığı henüz bilinmiyor. Hakkında dava açılanlar arasında Gazetemiz Yazarı Doç. Dr. Ceren Sözeri de bulunuyor.

11 Ocak 2016 tarihinde ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlığıyla yayımlanan bildirinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet temsilcileri tarafından  hedef gösterilen akademisyenler hakkında jet hızla soruşturmalar açılmıştı. Akademisyenlerin bir kısmı da KHK’lerle ihraç edilmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da ocak 2016 tarihinde bildiride imzası bulunan 1128 akademisyen hakkında resen soruşturma başlatmıştı. 

‘BU METİN TERÖR PROPAGANDASINA SOKULAMAZ’

Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesi Başkanı Görkem Doğan, gazetemize yaptığı açıklamada, haklarında soruşturma açılan akademisyenlerin bir kısmına ayrı ayrı mahkemelerde açılmış dava celpleri geldiği bilgisini verdi. “Terör örgütü propagandası” suçlamasıyla açılan davaların duruşma tarihinin de aralık ayına verildiğini belirten Doğan, suçlamaya değindi. “Barış bildirisinin terör örgütü propagandasına sokulması mümkün değil” diyen Doğan, bildiride “Terör örgütünün şiddet eylemlerini” övücü, teşvik edici veya meşru gösteren nitelikte tek bir ifade olmadığını söyleyerek “Bu yüzden daha önce haklarında dava açılan 4 arkadaşlarımız Esra Mungan, Kıvanç Ersoy, Muzaffer Kaya, Meral Camcı hakkındaki ‘Terör örgütü propagandası’ suçlaması TCK. 301. maddeye çevrildi” dedi. Ortada bir suç olmadığını dile getiren Doğan, mahkemelerin de buna uygun karar vermesini umduğunu ifade etti.

Hakkında dava açılan Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ceren Sözeri de, “Bir soruşturma açılmıştı onun davaya dönüşmesini bekliyorduk. Şaşırtıcı olmadı” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nazilere alışveriş arabası süren kadın kahraman ilan edildi

SONRAKİ HABER

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçlerinin "insanca yaşam" talebiyle toplanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa