04 Ekim 2017 09:36

Hacı Lokman Birlik'in soruşturması 2 yıldır tamamlanmadı

Şırnak’ta öldürüldükten sonra zırhlı aracın arkasına bağlanarak sürüklenen Hacı Lokman Bilrlik’le ilgili soruşturmada 2 yıldır ilerleme sağlanamadı.

Paylaş

Şırnak’ın Dicle Mahallesi'nde 3 Ekim 2015 tarihinde yaralı halde öldürülen ve ardından bedeni akrep tipi zırhlı aracın arkasına bağlanarak sürüklenen Hacı Lokman Birlik'in öldürülmesinin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma henüz tamamlanmadı.
 
Öldürüldükten sonra Birlik ailesi avukatları, Birlik’i yaralı haldeyken öldüren polisler hakkında "Kasten öldürmek", zırhlı araçla sürükleyenler hakkında "Kişinin hatırasına hakaret etmek" ve "Görevi kötüye kullanmak", olayı gören diğer polisler hakkında ise "İşlenen suçu bildirmemek", "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" suçlarını işledikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, telsiz, görüntü ve birçok kanıta rağmen polisler hakkında sadece "Kişinin hatırasına hakaret etmek" suçlamasıyla soruşturma başlattı. 

POLİSLER HALEN GÖREVDE

"Kişinin hatırasına hakaret etmek" iddiasıyla 6 polis hakkında başlatılan soruşturmada savcılığın polislerin ifadelerinin alması talebine aylar sonra cevap verildi. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun “Görevden men edildi” dediği polislerin halen farklı Emniyet Müdürlüklerinde görevde olduğu ortaya çıktı. 
 
Savcılığa ifade veren polislerden 5’i Birlik’in sürüklendiği zırhlı araçta görevli olmalarına rağmen olay gecesi sosyal medyada paylaşılan görüntüleri kimin çektiğini ve paylaştığını bilmediklerini kaydetti. İfadesi alınan 6 polisten sadece biri Birlik’in zırhlı araç ile sürüklenirken fotoğrafını çektiğini ancak kendisinin sosyal medyada paylaşmadığını kaydetti. Birlik’in sürüklenmesi kararını veren ve daha önce sadece telsiz kodları dosyada yer alan polislerin ise kimlikleri tespit edildi. 
 
Dosyada tüm deliler toplanmasına rağmen iddianame hazırlamayan savcılık ise idari soruşturmanın sonuçlanmasını beklediğini ifade ediyor. (MA)   
 

ÖNCEKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 4 Ekim 2017 Çarşamba

SONRAKİ HABER

Trabzon’da acil serviste görevli doktor hasta saldırısına uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa