Seçim metal işçilerinin

Seçim metal işçilerinin
Seçim metal işçilerinin

Bursa'dan Bosch işçisi Evrensel Metal'e yazdı; 'Seçim metal işçilerinin'

Bosch işçisi
Bursa

Grevlerin yasaklandığı özellikle otomotiv sanayinde çalışma koşullarının giderek ağırlaştığı günümüzde fabrikaların gündeminde sadece ücret zammı var. Zam tabi ki çok önemli ama bu taslakta istenen zammın iki katını alsak bile, bu koşullarda ne kadar daha çalışabiliriz? Ya da saat ücreti yüksek olanlar fabrika ortalamasını yükselttiğinde işveren bizi ne kadar daha çalıştırır?

Mücadeleyi sadece ücret zammına indirgemenin gücümüzü küçümsemek olduğunu düşünüyorum. Belki ‘90 sözleşmesinden sonra işçi tarafından en iyi sözleşme olması beklenen bu sözleşme OHAL’e rağmen mücadele geleneği olmayan işçi sendikalarıyla (kısmen Birleşik Metal hariç), üstelik işçiyi böyle çetin bir mücadeleye hazırlama gibi bir dertleri olmadığı halde, MESS gibi uzlaşmaz bir işveren sendikasının karşısında nasıl kazanırız? Eminin birçok sendika da grevin ertelenmesini en az MESS kadar istiyordur. 

OHAL’de Tek Gıda-İş Sendikasının aldığı zamlar, Şişecam işçisinin verdiği mücadele metal işçisi için umut olmuştur. Ya bundan önceki sözleşmeler gibi imzalandığında haberimiz olur, birkaç gün çay bölgesinde, makine başlarında küfür eder, unutup sonra ki sözleşmeyi bekleriz... Ya da 130 bin kişi tek yürek olur sendikaları mücadele etmeye zorlarız...

Seçim biz metal işçilerinin!

İLGİLİ HABERLER

22 Eylül 2018 15:47
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan Brunson mesajı: Olması gereken yer burası, buraya dönüp dini inancını burada yaşayabilmeli.
22 Eylül 2018 14:41
Hakkari ve ilçelerinde ekmeğe yüzde 35 zam yapıldı. 220 gramı 1 TL'ye satılan ekmek, 240 grama çıkarılıp fiyatı 1.5 TL yapıldı.

Toplam Query: 33