Seçim metal işçilerinin

Seçim metal işçilerinin
Seçim metal işçilerinin

Bursa'dan Bosch işçisi Evrensel Metal'e yazdı; 'Seçim metal işçilerinin'

Bosch işçisi
Bursa

Grevlerin yasaklandığı özellikle otomotiv sanayinde çalışma koşullarının giderek ağırlaştığı günümüzde fabrikaların gündeminde sadece ücret zammı var. Zam tabi ki çok önemli ama bu taslakta istenen zammın iki katını alsak bile, bu koşullarda ne kadar daha çalışabiliriz? Ya da saat ücreti yüksek olanlar fabrika ortalamasını yükselttiğinde işveren bizi ne kadar daha çalıştırır?

Mücadeleyi sadece ücret zammına indirgemenin gücümüzü küçümsemek olduğunu düşünüyorum. Belki ‘90 sözleşmesinden sonra işçi tarafından en iyi sözleşme olması beklenen bu sözleşme OHAL’e rağmen mücadele geleneği olmayan işçi sendikalarıyla (kısmen Birleşik Metal hariç), üstelik işçiyi böyle çetin bir mücadeleye hazırlama gibi bir dertleri olmadığı halde, MESS gibi uzlaşmaz bir işveren sendikasının karşısında nasıl kazanırız? Eminin birçok sendika da grevin ertelenmesini en az MESS kadar istiyordur. 

OHAL’de Tek Gıda-İş Sendikasının aldığı zamlar, Şişecam işçisinin verdiği mücadele metal işçisi için umut olmuştur. Ya bundan önceki sözleşmeler gibi imzalandığında haberimiz olur, birkaç gün çay bölgesinde, makine başlarında küfür eder, unutup sonra ki sözleşmeyi bekleriz... Ya da 130 bin kişi tek yürek olur sendikaları mücadele etmeye zorlarız...

Seçim biz metal işçilerinin!

İLGİLİ HABERLER

12 Aralık 2019 10:32
Kadınların bulundukları alanlardaki sorunlarını görmezden gelerek “benim talebim kitlenin talebidir” tavrını yürütmek ve dayatmak kadın hareketinin gelişimine engel olmaktan öteye gitmeyecektir.
12 Aralık 2019 10:04
Cinsel taciz önleme birimlerinin üniversitelerde yaygınlaşması ve hızla işler hale getirilmesindeki dayanak kadınların yan yana gelerek çözüm üretmeye dair olan ihtiyacıdır.
12 Aralık 2019 09:54
“Sendikaların, ücret görüşmelerinde masaya yumruğu vurması gerekiyor. Patronlara söz etmesi gerekiyor”
12 Aralık 2019 09:49
"Tek bildiğim ülkeyi yönetenlerin bu sıkıntıları engelleyemediği ve kendi lüks yaşamlarına devam ettikleridir”.
12 Aralık 2019 09:40
İktidar, yıllardır eğitim sistemini deneme tahtası misali şekilden şekle sokuyor. Kapitalistlerin yönettiği bu ülkede eğitim gibi en temel hakkımız bile gittikçe ticarileştiriliyor
12 Aralık 2019 09:34
Nitelikli ve bilimsel eğitim, en acil taleplerimizden biri. Tamamen ezberci ve bilimsellikten uzak müfredat ortadan kaldırılıp yerine bilimsel ve deneye bağlı bir müfredat gelmeli.
12 Aralık 2019 09:24
Okulca ilk deneyimimizi yaşadıktan sonra “Neden okulda MUN ile ilgili bir şeyler yapmıyoruz?” diye kendimize sorduk.
12 Aralık 2019 09:06
Bulunduğumuz mevcut tabloya baktığımızda, içeride demokrasiyi esas alan, dışarıda da halkların iradesine saygı duyan ve barışı esas alan bir siyaset zorunludur.
12 Aralık 2019 08:54
Evrensel gazetesi, egemenlere karşı doğrunun, haklının yanında durarak hareket etmekte ;iktidar ise medyanın gücüyle kendi gündemini, fikirlerini en yaygın şekilde topluma dayatmaya çalışmaktadır.

DİĞER HABERLER