02 Ekim 2017 17:43

En çok iş cinayeti inşaat iş kolunda yaşanıyor

Bu yılın ilk 8 ayında 1338 işçi iş kazalarında yaşamını yitirdi, en çok ölümlü iş kazası inşaatta meydana geldi. 

En çok iş cinayeti inşaat iş kolunda yaşanıyor

Paylaş

Murat KİBRİTOĞLU

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Yönetim Kurulu Üyesi Duygu Argunşah, bu yılın ilk 8 ayında 1338 işçinin iş kazalarında yaşamını yitirdiğini, en çok ölümlü iş kazasının inşaat iş kolunda meydana geldiğini söyledi.

Türkiye’de her gün iş kazalarına işçilerin yaşamını yitirdiğini belirten Duygu Argunşah, yaşanan ölümlerin gündemde yer almasına rağmen, bir süre sonra unutulduğunu kaydetti. Argunşah, “Daha çok kısa bir süre önce Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde tamamen ihmal sonucu, yeterli önlemin alınamaması sonucu 5 işçimizin hayatına mal olan vinç kazasını hatırlayalım. Tüm sonuçlar göstermektedir ki işçi sağlığı iş güvenliği konusu ülkemiz için çözümü gereken önemli bir konu olmaya devam etmektedir. İş Sağlığı Güvenliği Yasası ile iş güvenliği uzmanlığı, hekimliği ve diğer sağlık personeline ilişkin yönetmeliklerin defalarca değiştirilmesine rağmen kazalar ve iş cinayetleri artarak devam etmektedir. SGK verileri de bu yöndedir” dedi.

İş kazasına bağlı ölümlerde azalma olmadığını belirten Duygu Argunşah şöyle devam etti: “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi verilerine göre 2015’te iş kazalarında 1730, 2016’da 1970 emekçi hayatını kaybetmiştir. 2016’da hayatını kaybedenlerin 56’sı çocuk, 96’sı göçmendir. Bu yıl ise ağustos ayında en az 217, yılın ilk 8 ayında ise 1338 işçi yaşamını yitirdi. Rakamlar da açıkça sorunun artarak devam ettiğini göstermektedir. Ölümlü iş kazalarının sektörlere dağılımına baktığımızda ise inşaat sektörünün başı çektiğini görmekteyiz. 2016 yılı rakamlarına göre yüzde 22 ile inşaat ilk sırada, yüzde 20 ile tarım ikinci sırada, yüzde 13 ile taşımacılık üçüncü sıradadır. Hemen her yıl tüm iş kollarındaki ölümlü iş kazalarının ortalama yüzde 25-30’u inşaat sektöründe meydana gelmektedir.” (Adana/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Türkiye AVM çöplüğü oluyor

SONRAKİ HABER

Political Scientist Barış Alp Özden: 'Trump is a very functional name for US capital'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa