30 Eylül 2017 12:21

DİSK, ILO Avrupa Bölge Toplantısı'na katılmayacak

DİSK, 'İşçilerin olmadığı çalışma toplantısında yokuz' ILO(Uluslararası Çalışma Örgütü) Avrupa Bölge Toplantısı'na katılmayacağını duyurdu.

DİSK, ILO Avrupa Bölge Toplantısı'na katılmayacak

Paylaş

İstanbul'da 27 Eylül’de toplanan DİSK Başkanlar Kurulu, toplantıdan çıkan sonuçları kamuoyu ile paylaştı. 2-5 Ekim 2017 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenmesi planlanan ILO Avrupa Bölge Toplantısı'na katılmama kararı aldıklarını açıklayan DİSK Başkanlar Kurulu, “İşçilerin olmadığı çalışma toplantısında yokuz” dedi.

Yazılı olarak yapılan açıklamada şunlar söylendi: “Bilindiği gibi Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) 2-5 Ekim 2017 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenmesi planlanan ILO Avrupa Bölge Toplantısı'na katılmama kararı almıştır. ITUC'un bu konuda yaptığı çağrı, bölgedeki sendikalar arasında geniş yankı bulmuş, 51 ülkeden sendikaların büyük bir bölümü toplantıya katılmayacağını açıklamıştır. Hükümetler, ILO ve diğer Birleşmiş Milletler kurumları şimdi şu soruyla karşı karşıyadır: İşçi haklarının olmadığı bir yerde ve işçilerin katılmadığı toplantılarda çalışma hayatının sorunları tartışılabilir mi?”

“ITUC ve ETUC yıllardır Türkiye'deki işçi hakların geliştirilmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, ifade özgürlüğünün ve hukukun üstünlüğü ilkesinin güvence altına alınması için faaliyetler yürütmektedir” denilen açıklama şöyle devam etti: “ Yakın dönemde, 15 Temmuz Darbe Girişimi'nin ardından Türkiye'ye iki kez üst düzey heyet gönderen uluslararası sendikal örgütler, bu ziyaretler sonucunda Türkiye'deki üyeleri DİSK, Türk-İş, Hak-İş ve KESK'in ortaklaşa imzaladığı bildiriler yayımlamıştır. ITUC ve ETUC, gerek Çalışma Bakanı ve AKP Grup Başkan Vekili düzeyinde gerçekleşen görüşmelerde gerekse yayımladıkları sayısız raporda Türkiye'deki işçilerin durumuna ilişkin kaygılarını ve taleplerini ilgililere iletmiştir. Ancak uluslararası sendikalar hareketin taleplerine ilişkin olarak ne ILO ne de hükümet nezdinde yapıcı adımlar atılmamıştır.”

TALEPLERİMİZİ DİLE GETİREBİLECEĞİMİZ GÜNDEMLER YOK

Söz konusu toplantının Türkiye'deki işçilerin sorunlarının çözümüne vesile olacağına inancıyla toplantının İstanbul'da düzenlenebilmesi için üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını söyleyen DİSK Başkanlar Kurulu, “ILO ve ITUC ile gerçekleştirdiğimiz temaslarda İstanbul toplantıya ev sahipliği yapması fikrini ısrarla savunduk. Ancak mevcut sorunlar çözülmediği gibi her gün yeni hak ihlalleri yaşanmakta ve üyelerimize yönelik baskılar artmaktadır. Ayrıca, toplantı programında üyelerimizin ve diğer işçilerin taleplerini dile getirebileceğimiz gündemler yer almamaktadır. OHAL döneminde, yaklaşık 120 bin kamu çalışanının sorgusuz sualsiz ihraç edilmiş ve kayyum atanan belediyeler başta olmak üzere binlerce işçi işten çıkartılmıştır. Sendika üyesi işçiler, kamu emekçileri, gazeteciler, akademisyenler ve siyasetçiler hukuksuz şekilde tutuklu bulunmaktadır. Grevler, basın açıklamaları ve diğer sendikal faaliyetler OHAL gerekçesiyle engellenmektedir. Bu koşullar altında uluslararası işçi hareketinin bir parçası olarak DİSK, bölgedeki 51 ülkenin sendikalarıyla birlikte tavır alarak ILO Avrupa Bölge Toplantısı'na katılmayacaktır” dedi.

HÜKÜMET BİR AN ÖNCE ILO SÖZLEŞMELERİNİ UYGULAMALIDIR

Hükümeti bir an önce, işçiler için insanca çalışma koşullarının güvencesi anlamına gelen ILO sözleşmelerini uygulamaya çağıran DİSK Başkanlar Kurulu şöyle devam etti: “Bu ayıptan kurtulmak için hukuksuz şekilde işten çıkartılan işçi ve kamu emekçilerinin işe iadesi için adım atmalıdır. Artık bir savaş boyutuna varan iş cinayetlerini durdurmak için gerekli işçi sağlığı iş güvenliği önlemleri alınmalıdır. Kayıt dışı çalışma, taşeronluk ve kiralık işçilik gibi güvencesiz çalışma biçimleri engellenmelidir. Grev, örgütlenme ve toplu sözleşme hakları başta olmak üzere temel işçi hakları yasalar ve uygulamalar düzeyinde hayata geçirilmelidir. DİSK olarak, Türk-İş, Hak-İş ve KESK ile birlikte imzaladığımız ortak bildiriler ışığında ve ITUC çağrısı kapsamında ILO Avrupa Bölge Toplantısı'na katılmayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.” (İstanbu/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Otel inşaatında yangın: 7 işçi dumandan etkilendi

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa