27 Eylül 2017 12:55

Ordu Kumru’da taş ocağına tepki sürüyor

Ordu Kumru Güneycik Mahallesi’nde halk ‘Huzurumuz, güvenliğimiz kalmadı’ diyerek taş ocağına tepki gösterdi.

Paylaş

Ordu’da Kumru Güneycik Mahallesi’nde Kumru Belediyesi ve özel bir şirketin işlettiği taş ocağı için mahalleliler, “Huzurumuz, güvenliğimiz kalmadı” diyerek tepki gösterdi.

Kumru Güneycik Mahallelileri taş ocağı kamyonunun yolunu kestikten sonra toplantı düzenleyerek neler yapabileceklerini değerlendirdi. Yapılan toplantıya Ordu Çevre Derneği yöneticileri de katılarak destek verdi. 

‘SU KAYNAKLARIMIZ TEHDİT ALTINDA’

Güneycik halkından Hasan Eğlenceoğlu su kaynaklarının yok edildiğini belirterek, “Güneycik Mahallesi’nin ortasında bulunan iki taş ocağı olarak kullanılan alanın tamamı kaynak sularımızın beslendiği yer olup, herhangi bir çalışma sırasında oluşan tozlar yağmurlu havalarda içme suyumuza karışıyor. Taş ocağı olarak kullanılan yerin hemen yanında su depolarımız bulunmakta. Sular aşırı derecede kirlenmekte” dedi.

‘DAVALARLA UĞRAŞIYORUZ’

Mahalle halkından Murat Ankara ise taş ocağına açılan davalarını kazandıklarını ancak ruhsat alanı içinde başka bir yer için de ‘ÇED gerekli değildir’ kararı çıkarıldığını söyleyerek “Ama çalışmayı davayı kazandığımız yerde devam ettiriyorlar. Yani hukuksal olarak kaçak çalışma yapıyorlar. Davalar devam ediyor, hukuksal olarak da engel olmaya çalışıyoruz” dedi.

ÖĞRENCİLER TEHLİKEDE

Yusuf Çalparmak ise, okulun yol kenarında olması nedeniyle öğrenciler için korktuklarını söyleyerek, “Okul yol kenarında, kamyonlar tehlike yaratıyor. Servislerle gelen öğrenciler var. Gürültü ve toz etkili oluyor. Okul saatinde gelen giden kamyonlar servislerin okula geç gelmesine neden oluyor. Denetimsiz kamyonların üzeri açık, fazla yükleniyorlar, hızlı gidip geliyorlar. Yollarımızda çok sayıda viraj var, tehlike yaratıyorlar. Taş ocağını istemiyoruz” dedi.

‘ÇAMAŞIR BİLE ASAMIYORUM’

Bakkalı olan Mine Sanar tozdan işyerini açamadığını söyleyerek “İşyerimde ve evimde sürekli toz alıyorum. Bakkaldan öğrencilerin alışverişi tehlikeli oluyor. Çamaşır bile asamıyorum. Sebzelerimden yararlanamıyorum. Üzerleri toz tabakasıyla kaplanıyor. Çok zarar görüyorum. Taş ocağı istemiyorum” diye konuştu. 

HUKUKSAL OLARAK HER YOLU DENİYORLAR

Mahallelilere hukuksal destek sağlayan Avukat Cihan Kadıhüseyinoğlu, “Burası için hukuksal girişimlerimiz oldu. Kaymakamlığa, jandarmaya, savcılığa başvurularımız oldu. Ruhsat iptali için daha önce dava açılmış zaten, Danıştay’dan son karar bekleniyor. Mahalle halkı, haklı olarak tepki gösteriyor. Taş ocağını istemiyorlar. Halk huzursuz. Şu an şirketin çalıştığı yer mahkemenin ÇED’i iptal ederek çalışmayı durdurduğu yer. Yeni ‘ÇED gerekli değildir’ kararı aldıkları yer değil. Usulsüzlük var. Bu konuda da girişimlerimiz var” dedi.

‘DESTEĞİMİZ SÜRECEK’

Halkın çağrısı ile Güneycik Mahallesi’ne geldiklerini belirten Ordu Çevre Derneği Başkanı Gül Ersan, “Yerleşim yeri ile neredeyse iç içe olan bu taş ocağı zaten mahkemece iptal edilmiş; nasıl oluyor da hâlâ çalışabiliyorlar?” diye sorarak şöyle devam etti: “İlgili kurumlara dilekçeler verilmiş ama değişen bir şey olmamış. Şirket, Valiliğe müracaat ederken yerleşim yerinden daha uzakta bir yeri göstererek onay almış, bu durumu bilen ilgili müdürlükler ise şirketin çalışmalarına göz yumuyor. Bu haksızlığı ve hukuksuzluğu herkese duyurmak bizim görevimiz. Çalışmanın durması için mücadele eden Güneyciklilere her zaman destek olacağız.” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kuzey Suriye'den Şam'a: Müzakerelere hazırız

SONRAKİ HABER

Tacizle suçlanan Weinstein, davacılarıyla 25 milyon dolar tazminata anlaştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa