23 Eylül 2017 14:55
Son Düzenlenme Tarihi: 23 Eylül 2017 15:27

Mesud Barzani: Sonunda ölüm de olsa hazırız

IKBY Başkanı Mesud Barzani, bağımsızlık referandumu için 'sonunda ölüm de olsa hazır olduklarını' söyledi.

Mesud Barzani: Sonunda ölüm de olsa hazırız

Paylaş

IKBY Lideri Mesut Barzani , Bağdat’la uluslararası toplumların garantörlüğünde uzlaşmak istediklerini söyledi. Barzani, referandumun Türkiye ile olan ilişkileri de etkilememesini umduğunu söyledi. Amerikan’ın Sesi (VOA) Kürtçe Servisi’ne konuşan Başkan Barzani, Beyaz Saray’ın 'referandumu erteleyin' talebine ilişkin şöyle konuştu:

“ABD’nin düşüncesinin değişmesi için çok çaba sarfettik. Bağımsızlık istemekle nasıl bir günah işliyoruz? Onlara, ‘Gelin amacımıza nasıl ulaşabileceğimizi konuşalım’ dedik. Ancak onlar ‘Referandum yapmayın ve gelin konuşalım’ diyorlar. İyi de neyi konuşacağız? Verilen herhangi bir garanti yok. Bunu yapma, ertele deniyor. ABD 14 yıldır aynı dille bizimle konuşuyor.

1960 ve 1970 yıllarında değiliz. Artık kendi kaderimizi tayin etme zamanı geldi. Hiç kimsenin bize yol çizmesini istemiyoruz. Bunun sonunda ölüm de olsa hazırız.”

“Umarım referandum Türkiye ile olan ilişkilerimizi etkilemez. Ancak hiç kimsenin tehdidini de kabul etmiyoruz. Tehdit dilini kullanan Türk yetkililere bu mesajımın açık bir şekilde ulaşmasını istiyorum. Biz ne yaptık? Bir halk bağımsız olmak istediğini söylüyor. Buyrun bunu neden istediklerinin sorun.” (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Çalışanı basınçlı sulu yıkama görüntülerine soruşturma

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa