22 Eylül 2017 17:39

Barzani: Ya kölelik, ya bağımsızlık

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Mesud Barzani, referanduma sayılı günler kala konuştu.

Barzani: Ya kölelik, ya bağımsızlık

Paylaş

IKBY'de gerçekleşecek bağımsızlık referandumuna günler kala açıklama yapan Mesud Barzani sandıklara gidin çağrısında bulundu. Rudaw'ın aktardığına göre Barzani, "Tüm bedelleri ödemeye hazırız: Ya kölelik ya da bağımsızlık!" ifadelerini kullandı.

'25 EYLÜL'DEN SONRA GÖRÜŞMELERE AÇIĞIZ'

Barzani, "Referandum sınırların çizilmesi, emrivaki fikirlerin dayatılması değil ancak bağımsızlık isteyen bir halkın tercih ettiği yoldur. 25 Eylül'den sonra sınır, petrol, doğal gaz ve tartışmalı bölgeler konusunda görüşmelere açığız" dedi. 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) referandum hakkında yaptığı açıklamaya da değinen Barzani, "DEAŞ'a karşı verilen mücadele önceye kıyasla daha da yoğunlaşacaktır" diye konuştu.

IKBY Başkanı ayrıca, 'tehditlere ve cezalandırmalara' ilişkin ise yanıtının ise "100 yıldır cezalandırılıyoruz. Acaba yetmiyor mu bu kadar cezalandırma" şeklinde olduğunu ifade etti. 

Barzani, 7 Haziran tarihinde siyasi partilerle bir araya geldikten sonra 25 Eylül'de  Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeleri de kapsayacak şekilde referandum yapacaklarını bildirmişti. 

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, IKBY'nin tek taraflı referandum kararının anayasaya aykırını olduğunu söyleyerek sonucu tanımayacaklarını söylemişti.  (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

DİSK Güzelbahçe Belediyesindeki sürgünlere tepki gösterdi

SONRAKİ HABER

Meksikalı gazeteci Jose Rafael Murua Manriquez ölü bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa