Yolsuzluk vurgusu yapılan ders kitabına toplatma kararı

Yolsuzluk vurgusu yapılan ders kitabına toplatma kararı

7. sınıf Sosyal Bilgiler kitabında yer alan basın özgürlüğü ve yolsuzluk vurgusu nedeniyle kitap hakkında toplatma kararı verildi.

Eylem NAZLIER
İstanbul

 

2017-2018 Eğitim öğretim yılının başlamasının ardından ders kitapları ve müfredata dair tartışmalar büyüyor.

 

Lise son sınıf biyoloji dersinin müfredatında yer alan “Hayatın başlangıcı ve evrim” ünitesinin kaldırılması, Atatürk’e dair vurguların azaltılması, imam hatip kitaplarında “Laiklik dinden uzaklaştırır” ifadeleri, Muhammed Peygamber’in hayatını anlatan kitapta “Kadının kocasına itaati ibadettir” sözleri tartışma yaratırken, son olarak Türkçe ders kitabında bir kutup ayısının el işareti çektiği karikatürün kitapta yer alması tepki çekmişti.

 

Ders kitaplarında bu kez ‘yolsuzluk’ konusunu işleyen bir metnin yer alması üzerine kitap hakkında toplatma kararı verildi. Fatma Çakır tarafından hazırlanan 7. sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı’nın İletişim ve İnsan İlişkileri ünitesinin “Basın Özgürlüğü” bölümünde yer alan metinde şu ifadeler yer aldı: “Bir ülkede iktidara tek başına gelen parti, bir süre sonra basının, kurdukları hükûmet hakkında sürekli yolsuzluk haberleri yapmasından rahatsız olur. Anayasa’yı değiştirecek güce sahip olmalarından faydalanarak Anayasa’ya basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeler koyarlar ve kendi izinleri olmadan yapılan haberlere sansür uygularlar. Artık yolsuzluk haberleri yayınlanmadığını bilen kötü niyetli kişiler daha da fazla yolsuzluk yapınca yaşanan ekonomik kriz ülkeyi bir kaosa sürükler.”

 

Kitaptaki ifadelerin fark edilmesi üzerine bazı okul müdürleri öğretmenlere mesaj gönderdi. Gönderilen mesajda şu ifadeler yer aldı: “Değerli arkadaşlar; Sosyal Bilgiler 7. sınıf öğrenci çalışma kitabı ve Sosyal Bilgiler 7. sınıf öğretmen kılavuz kitaplarının acilen tüm öğrenci ve öğretmenlerden toplatılarak il ve ilçe depolarında muhafaza edilmesi gerekmektedir. Kısa bir süre içerisinde yeni kitaplar illerimize gönderilecektir. Konunun tüm okul müdürlerimizce hassasiyetle takip edilmesini önemle rica ederim.” 

BASIN KONSEYİNDEN TEPKİ: TERSİNE KİTAP ÖĞRENCİLERE ACİLEN OKUTULMALI

Basın Konseyi, ilköğretim okullarında okutulması için basılan 7. sınıf Sosyal Bilgiler Kılavuz kitabında yer alan Basın Özgürlüğü bölümü nedeniyle kitabın toplatılması kararı alınmasını protesto etti. 

Konsey açıklaması şöyle: Bu ifadeler basın özgürlüğünü anlatıyor. Ve bu ifadeler var diye bir kitabın toplatılmaması gerektiğine inanıyoruz. Tersine kitap öğrencilere acilen okutulmalı. Bu yüzden kitap toplatma kararını protesto ediyoruz.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Gazetecileri terörist ve hırsız' olarak nitelemesini de talihsiz bir açıklama olarak kabul ediyoruz. Haklarında kesinleşmiş yargı kararı olmadan tutuklu gazetecilerin, 'Terörist', 'Hırsız' olarak nitelenmesi haksız bir suçlamadır. Yargı kararları kesinleşmeden böyle suçlamalarda bulunmak, suçlamaları yapanlar açısından da doğru değildir. 'Suçluluğu kesinleşinceye kadar her zanlının masum sayılması' ilkesi, herkes için gereklidir."   

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Eylül 2017 15:20
www.evrensel.net

3 yorum yapılmış

  1. Mustafa 1 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 1

    Devlet gerekeni yapmalıdır. bu iş bu kadar basit olmamalı. km koymuş bu metni sor soruştur sorgula burnundan getir. provakatör bunlar. o kitap paraları bizden çıkıyor kardeşim

  2. ertuğrul 1 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Gerçekler acıtırmış.

  3. Anonim kullanıci 1 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Teoguda imam hatiplerin önünü açmak için kaldırmıyorlar mi ?

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.