15 Eylül 2017 18:59

İçme suyu ve yol için Ankara'ya yürümesine izin verilmedi

Düzce Valiliği, 3 bin 500 metrelik köy yolunun yapılmamasını ve içme suyu sorununu protesto etmek için Ankara yürümek isteyen yurttaşa izin vermedi.

İçme suyu ve yol için Ankara'ya yürümesine izin verilmedi

Paylaş

Düzce Valiliği, Aynalı köyünde oturan Selahattin Aydın'ın, 3 bin 500 metrelik köy yolunun yapılmamasını protesto için 85 yaşındaki annesi ile birlikte Ankara'ya başlatacağı yürüyüşe, annesinin yaşlı olması ve OHAL nedeniyle izin vermedi.

Selahattin Aydın, Anıtpark Meydanı'nda basın açıklaması yapmak ve annesi Fatma Aydın ile Ankara'ya yürüyüş başlatmak için Valilik'ten izin istedi. Valilik, Olağanüstü Hal Kanunu kapsamında basın açıklamasına izin verirken, yürüyüşe izin vermedi. Vali Yardımcısı Hasan Bağcı imzasıyla Aydın'a gönderilen yazıda, annesinin yaşlı olması ve güvenlik tedbirleri nedeniyle yürüyüşe izin verilmediği belirtildi.

Meydanda basın açıklaması yapan Aydın, uzun yıllardır köylerinde içme suyu ve asfalt problemi yaşadıklarını söyledi. Su ve yolun temel ihtiyaçlar olduğuna işaret eden Aydın, "Biz lüks ihtiyaçlar talep etmiyoruz. Su, öyle ya da böyle halloldu. Ama su çalışması yapılırken bozulan yollarda asfaltlama çalışması yapılmadı. 3 yıldan bu yana onunla ilgili de sıkıntılarımızı dile getirmeye çalıştık. Ancak bir türlü cevap bulamadık. Sonunda geçen yıl bize 3.5 kilometrelik yolun 1.6 kilometresinin yapılacağı söylendi. Köyün sıkıntısını bizzat şu anki valimize ilettik. Çünkü her gelen vali 1 yılda değiştiği için periyodik olarak bu işleri yaptık. Bu sayın valimiz de notunu aldı ve ilgileneceğini söyledi. Ancak yol yapılmadı" dedi.

'SAĞLIĞIMI DÜŞÜNÜYORSA BİZİ SUSUZLUKTAN, TOZDAN, ÇAMURDAN KURTARSIN'

Köyde susuzluktan, tozdan, çamurdan çok çeken kadınları temsilen 85 yaşındaki annesiyle Ankara'ya yürüyüş başlatacağını da Vali'ye bildirdiğini anlatan Aydın, şöyle dedi:

"Bu yürüyüşün yapılamayacağı şeklinde bize yazı ile bilgi verildi. Ancak basın açıklamasına izin vermişler. Ama sayın valimize şunu bildirmek isterim. Bu burada kalmayacak. Beni yürütmedi. Ben bu defteri kapatmadım. Sorun çözülmezse değişik platformlarda hakkımızı arayacağız. Çünkü biz haklıyız. Biz devletten temel ihtiyaç olan bir şey istiyoruz. 85 yaşındaki annemi düşünerek izin vermediler. Bu yazıyı alınca köye annemin yanına gittim. Annem yürüyüş için hazırlık yapıyordu. Ben de anneme 'Anacım müjde. Sayın Valim, şefkatli Valim senin yollarda heder olmaman için bu yürüyüşe izin vermiyor. Hiç sıkıntı yapma' dedim. Annem de bana 'Evladım madem sayın valimiz benim sağlığımı düşünüyorsa bizi bu köyde susuzluktan, tozdan, çamurdan kurtarsa iyi olmaz mı?' dedi. Ben cevap veremedim." (Düzce/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Mersin'de 150 kişi MHP'den istifa etti

SONRAKİ HABER

Hatay'da şiddetli yağış bentleri yıktı, bir mahalle su altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa