15 Eylül 2017 16:31

Fındıkta tepki dinmiyor, üretici mitinge hazırlanıyor

TMO tarafından açıklanan fındık fiyatı ve serbest piyasadaki düşük fiyata tepki gösteren fındık üreticileri, Ordu’da miting yapmaya hazırlanıyor.

Fındıkta tepki dinmiyor, üretici mitinge hazırlanıyor

Paylaş

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanan fındık fiyatı ve serbest piyasadaki düşük fiyata tepki gösteren fındık üreticileri, Ordu’da miting yapmaya hazırlanıyor.

Ordu’da TMO, Giresun kalite fındığı 10.50 lira, levant kalite fındığı ise 10 liradan satın alırken, serbest piyasada ise fındık 8 liranın altında işlem görüyor. Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Ordu Şubesi öncülüğünde fındık üreticileri, 23 Eylül Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanı’nda fındık mitingi düzenleyecek. 

Ordu’da 2006 yılında 100 binden fazla fındık üreticisinin katılımıyla yine fındık mitingi düzenlenmiş, bu eylemin ardından hükümet TMO’yu devreye sokmuştu.

TEPKİLER SÜRÜYOR

Öte yandan Ordu ve Giresun’da fiyata tepki göstererek protesto eden bazı fındık üreticileri, balta ve ağaç motoru ile fındık bahçesindeki dalları kesmeye devam ediyor. Bahçelerde çektikleri videoları da sosyal medyadan paylaşan üreticiler, sesini duyurmaya çalışıyor. 

Ordu’nun Çaybaşı ilçesi İlküvez’de fındık bahçesinde dalları keserek protesto eden Fındık Üreticisi Ramazan Karayiğit, “Fındık 4 sene önce 15 liraydı. 8 liraya fındık veriyoruz bu ne ya. Allah aşkına bu nedir? Kesip yulaf ekerim. Ne yapacağım ben bunu, hayvanlarıma mısır yulaf ekerim. Zaten para etmiyor. Bu köylü ne yapsın kardeşim” dedi. (Ordu/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Dersim Muhabirimiz Kemal Özer tutuklandı

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa