11 Eylül 2017 12:46

Raşit Kara Şiir Ödülü Halime Yıldız’a verildi

Şair, yazar ve çevreci Raşit Kara adına düzenlenen şiir ödülünün sahibi Halime Yıldız oldu.

Paylaş

Şair, yazar ve çevreci Raşit Kara adına yedi yıldır verilen şiir ödülleri sahiplerini buldu. Gülderen Canyurt, Ahmet Saraçoğlu, Niyazi Yaşar, Prof. Nedime Köşgeroğlu ve Av. Türkan Kara’dan oluşan seçici kurul, 2017 yılı başvurularını inceleyerek ödüle değer görülen isimleri belirledi. Yarışmaya 135 şair, ikişer şiirle katıldı.

Birincilik ödülü “Leylak Göçü” şiiriyle Halime Yıldız’a verildi. İkincik ödülünü Duran Aydın, Üçüncülük Ödülünü Resul Özmen, Seçici Kurul Ödülünü ise Mustafa Doğan ve Gülcan Işık aldı. Etkinlik, 9 Eylül Cumartesi günü 15.30’da Kınalıada’da yapıldı. Kültür Sanat Alanı (Eski Akasya Sineması-Kayıkhanesi)nda düzenlenen etkinliği Ahmet Saraçoğlu yönetti. Nedime Köşgeroğlu’nun sunumuyla Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Eşber Yağmurdereli, Niyazi Yaşar, Taşkın Aşan ve kızı Türkan Kara konuşmalarını yaptı. Şairlerin ödüllerini alması ve şiirlerini okumasıyla devam eden etkinlik, Taylan Özgür Ölmez ve İrem Köşgeroğlu’nun türküleriyle son buldu.

Raşit Kara Şiir Yarışması, 2008’de hayatını kaybeden şair, yazar, çevre dostu Raşit Kara’nın adını yaşatmak ve O’nun misyonunu gelecek kuşaklara taşımak adına geleneksel hale getirilen bir yarışma olduğu için şiir seçiminde çevreye duyarlılık, insan, doğa ve hayvan sevgi konularının işlenmesine dikkat edildi. Kar Dergisi ve Raşit Kara ailesi adına kızı Türkan Kara tarafından düzenlen etkinliğe Adalar Belediyesi katkıda bulundu. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Pamukovalılar mezarlıklarının satılmasına tepki gösterdiler

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, MESS dayatmasına karşı fazla mesaiye kalmayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa