07 Eylül 2017 14:16

Okulların açılmasına günler kala Bursa'da okullar yıkılacak

Bursa'da okulların açılmasına günler kala, bazı okul binaları için depreme dayanıksız oldukları gerekçesiyle yıkım kararı alındı.

Okulların açılmasına günler kala Bursa'da okullar yıkılacak

Paylaş

Bursa'da okulların açılmasına günler kala, bazı okul binaları hakkında depreme dayanıksız diyerek yıkım kararı alındı ve bu binaların boşaltılması için çalışma başlatıldı. Bu okullarda görev yapan öğretmenler ve eğitim alan öğrencilerin farklı ilçelerdeki okullara dağıtılacağı belirtildi.

Konuyla ilgili olarak CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Orhan Sarıbal bir açıklama yaptı. Sarıbal yaptığı açıklamada yıkılması gündeme gelen okulların köklü geleneklerden geldiğini belirterek “Okulların tatilde olduğu yaz mevsimi boyunca hiçbir adım atmayan ve konuyu çözmeyen Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü, tam da okulların başlayacağı sırada adeta bilinçli olarak karmaşa yaratıyor. Yıkılacak olan okulların öğrencilerinin belirlenen okullara nakillerinin yapılıp yapılmayacağı, bunun isteğe bağlı olup olmayacağı öğretmenlerin görevlendirmelerinin nasıl yapılacağı şu anda belirsiz. Bu konuda yetkililerden açıklama bekliyorum” dedi.

KÖKLÜ GELENEĞİ OLAN OKULLAR

Sarıbal açıklamasında yıkılacak okulların gemişlerini şu sözlerle aktardı

"Bu kapsama alınan okullardan birkaçı köklü geleneği olan okullar. Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bir kısmı, Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin tamamı, Ergin Ağaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin tamamı gibi okullar bu depremden etkilenecektir. Yaşanan bu kargaşa ile yetkililerden bir açıklama ve bir bilgi alınamaması, neyin nasıl olacağının belirsizliği, velilerde, öğretmenlerde ve öğrencilerde kaygı ve endişe yaratmaktadır ve bu haber gerçekten Bursa'da Milli Eğitim’de deprem yaratmıştır."

YIKIMDAN BİNLERCE ÖĞRENCİ ETKİLENECEK

CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, yanlış planlanan yıkımın yaratacağı mağduriyeti "Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yaklaşık 3 bin 500 öğrenci 200 öğretmen ve 8 bölüm yer almaktadır. Ergin ağaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde bin 500 öğrenci 80 öğretmen 4 bölüm yer almaktadır. Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde bir binanın yıkılması nedeniyle kısmi bir etkilenme söz konusudur. Diğer okullar hakkında şu ana kadar yetkililerden bir bilgi elde edilememiştir." sözleriyle ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yüksel Koç: MİT davasında tanık değil müdahil olmalıydım

SONRAKİ HABER

Galatasaray, MKE Ankaragücü’nü 6-0’la geçti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa