07 Eylül 2017 03:08

Irma Kasırgası: İki Karayip adası yerle bir oldu

Irma Kasırgası'nın geçtiği Karayipler'de St. Martin Adası ile Barbuda adası büyük yıkım yaşadı.

Irma Kasırgası: İki Karayip adası yerle bir oldu

Paylaş

Irma Kasırgası'nın geçtiği Karayipler'de Fransa ve Hollanda arasında bölünmüş St Martin Adası ile Barbuda adası enkaza dönerken, bölgedeki adalarda 'en az on kişinin' hayatını kaybettiği doğrulandı.

BBC'nin haberine göre binaların moloz yığınına döndüğü St Martin Adası'nın "neredeyse yok olduğu", Barbuda adasının ise yaşanamaz hale geldiği belirtiliyor.

Antigua ve Barbuda Başbakanı Gaston Browne, 1600'e yakın nüfusu olan adanın "resmen sular altında kaldığını" ve binaların yüzde 95'inin zarar gördüğünü açıkladı.

Porto Riko'nun kuzeyine saatte 295 km hızla ilerleyen Irma Kasırgası, en tehlikeli seviye olan kategori 5 olarak sınıflandırılıyor.

BBC'ye konuşan Antigua ve Barbuda Başbakanı Browne, Barbuda'da nüfusun yarısının evsiz kaldığını, bölgenin yeniden inşasının ise 100 milyon dolara mâl olacağını söyledi.

Barbudalı yetkililer, çocuk olduğu düşünülen en az bir kişinin hayatını kaybettiğini de doğruladı.

Bağımsız ada ülkesi Antigua ve Barbuda'nın Antigua bölgesi fırtınayı hasar ve can kaybı olmadan atlattı. Barbuda halkının da 80 bin kişinin yaşadığı Antigua'ya göç etmesi bekleniyor.

Fransa ve Hollanda arasında paylaşılan 75.000 nüfuslu St Martin'den gelen görüntülerse, büyük bir yıkıma işaret ediyor. Adada bulunan Karayipler'in en büyük üçüncü havaalanı tamamen yok oldu.

FLORIDA’DA KORKULU BEKLEYİŞ

ABD’nin Florida eyaletinde acil durum önlemleri kapsamında benzinin bittiği belirtilirken insanlar evlerine yiyecek, içecek ve kum torbası depoladı. Eyalet Valisi Rick Scott, halkı tahliye emirlerine uymaya çağırarak, “Bu fırtınaya karşı çok ciddi hazırlandık. Her Florida vatandaşı da bu durumu ciddiye almalı ve ailelerini korumak için her şeyi yapmalı. Eşyalarınızın yerine yenisi konabilir ama ailenizin konamaz” dedi. Irma’nın cumartesi günü Florida’nın güneyine ulaşması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

A Milli Erkek Basketbol Takımı, Letonya’ya karşı

SONRAKİ HABER

Venezuela Savunma Bakanı: Kukla yönetim için cesedimizi çiğnemeliler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa