06 Eylül 2017 14:42

Doğan Yurdakul son yolculuğuna uğurlandı

Gazeteci Doğan Yurdakul, Ankara'da düzenlenen cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Doğan Yurdakul son yolculuğuna uğurlandı

Paylaş

Gazeteci-yazar Doğan Yurdakul, Ankara'da düzenlenen cenaze töreninde son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve TBB Başkanı Metin Feyzioğlu da katıldı. 

Gazeteci, yazar ve çevirmen Doğan Yurdakul, Ankara'da düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. 71 yaşındaki gazeteci-yazar Doğan Yurdakul, Datça'da birlikte vakit geçirdiği arkadaşlarının yanından, hasta kedisine ilaç vereceğini söyleyerek ayrılmış ve beyin kanaması geçirerek yaşamını yitirmişti. Ankara'da Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde öğle namazının ardından düzenlenen cenaze töreninde gazeteciler, siyasiler, ailesi ve dostları Doğan Yurdakul'u yalnız bırakmadı. Ailesini taziyeleri kabul ettiği cenaze törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdardoğlu, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, birçok CHP milletvekilleri, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Yalçın Küçük gibi birçok kişi cenazeye katıldı. Cenaze töreninde herheangi bir açıklama yapılmadı.

DOĞAN YURDAKUL KİMDİR?

Doğan Yurdakul 1946’da Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra Paris Sorbonne, Vincennes ve Cenevre üniversitelerinde lisansüstü öğrenim gördü. Yenigün, Ulus, Vatan, Aydınlık, Evrensel, Siyah-Beyaz, Günaydın gazeteleri ile Kim, Yön ve Devrim dergilerinde çalıştı. 32. Gün adlı televizyon programının Ankara temsilciliğini yürüttü. 35 yılın ardından emekli oldu. 1998’den bu yana yaşamını çevirmenlik yaparak ve kitap yazarak sürdürdü.

Odatv davası kapsamında evinde arama yapılan ve gözaltına alınan Yurdakul, bir yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilmiş ve dava sonunda beraat etmişti.

Yurdakul, cezaevinde olduğu sırada hayatını kaybeden eşi Güngör Yurdakul’un 15 Eylül 2011’deki cenaze törenine cezaevi aracıyla getirilmişti. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

'Dışarıdaki Gazeteciler'den Cumhuriyet davasına çağrı

SONRAKİ HABER

Who is the Kurds’ guardian?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa