06 Eylül 2017 13:57

Cezaevindeki sendikacılara görüş engeli

‘Sendikaya üye yaptıkları’ suçlamasıyla cezaevinde olan TÜMTİS üye ve yöneticilerine ziyaret kısıtlaması getirildi.

Cezaevindeki sendikacılara görüş engeli

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

“Sendikaya üye yaptıkları” suçlamasıyla aylardır cezaevinde olan TÜMTİS üye ve yöneticilerine yapılan ziyaretlere kısıtlama getirildi. TÜMTİS’in uluslararası alanda bağlı olduğu üst konfederasyon ITF’nin temsilcilerinin ziyaretine izin verilmedi. 

Türk-İş’e bağlı TÜMTİS’in Ankara Şube Başkanı Nurettin Kılıçdoğan’ın da aralarında bulunduğu 8 üye ve yönetici sendikaya üye yaptıkları suçlamasıyla hapis yatıyor. Kırıkkale F Tipi Cezaevinde 6 aydır hapiste olan TÜMTİS üye ve yöneticilerini TÜMTİS’in de üyesi olduğu Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) Temsilcileri, Kara Taşımacılığı Bölüm Başkanı Noel Coard ve ITF’in Kampanyalar Direktörü Liz Blackshaw ziyaret etmek istedi. Ancak 10 günü aşkın süredir yapılan girişimlere karşın sonuç alınamadı. Adalet Bakanlığı herhangi bir gerekçe göstermeden ITF’nin başvurusuna “Talebiniz uygun görülmemiştir” yanıtını verdi. 

Sorularımızı yanıtlayan TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, kendilerinin savcılıktan izin alarak görüşebildiklerini söyledi. En son Kurban Bayramı nedeniyle ziyarete gittiklerini, birçok kez kapalı görüş yapabildiklerini belirten Öztürk, görüşmelere kısıtlama getirilmesine tepki gösterdi. Diğer sendikalar tarafından cezaevine yapılmak istenen ziyaretlere de izin verilmediğini belirten Öztürk, bu kısıtlamanın kaldırılmasını istedi. 

SUÇLARI SENDİKAYA ÜYE YAPMAK

TÜMTİS, 2007 yılında Ankara’da faaliyet gösteren Horoz Lojistik Kargo işyerinin ambarlarında sendikal örgütlenme çalışması yaptı. Patronun şikayetlerinin ardından TÜMTİS üye ve yöneticileri hakkında “TÜMTİS üyesi işçilerin sayısını çoğaltmak, bu şekilde aidat gelirini arttırmak” gibi bir suçlama ile 1.5 yıldan 6.5 yıla kadar değişen hapis cezaları istendi ve onaylandı. TÜMTİS üyeleri sendikal faaliyet gerekçesi ve patronun şikayeti nedeniyle aylardır Kırıkkale F Tipi Cezaevinde. 

ÖNCEKİ HABER

‘Yönetmeliği ertelemek yeni ölümlere davetiye çıkarıyor’

SONRAKİ HABER

'Müftülüklere evlendirme yetkisi' itirazına AYM’den ret cevabı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa