05 Eylül 2017 14:45

Saya işçileri iş bıraktı

Adana'da ücretlerin artırılmasını ve artan çalışma sürelerinin düşmesini isteyen saya işçileri iş bıraktı. (Foto: Arşiv)

Saya işçileri iş bıraktı

Paylaş

Adana’da ücretlerinin iyileştirilmesini isteyen saya işçileri iş bıraktı. İşçiler diktikleri saya başına aldıkları ücretlerin artırılmasını ve artan çalışma sürelerinin düşmesini istiyor. İşçiler daha önce yaptıkları grev nedeniyle elde ettikleri kazanımların eridiğini, ustaların Suriyeli ve yeni saya diken işçilere düşük ücretle saya diktirdiğini, bu eşitsizliğin son bulmasını talep ediyor.
 
Sayacılar arastasında çalışan işçiler  uygulanan düşük ücret ve işçiden işçiye farklılık gösteren ücret skalasına karşı iş bıraktı. İşçiler diktikleri sayaların taban fiyat belirlenerek tüm işçilere aynı ücretle diktirilmesini istiyor. Normal saya ve bot olarak fiyatların belirlenmesini, tüm arastada aynı fiyatların verilmesini talep ediyor. İşçiler ustaların Suriyeli ve yeni saya dikmeye başlayanlara düşük ücretle saya diktirdiğini diğer işçilere de bu fiyatları göstererek düşük ücretle saya diktirmek istediğini ifade ediyor. İşçiler sayaların iki veya üç sınıfa ayrılmasını ve tüm arastada bu fiyatların uygulanmasını talep ediyor. İşçiler şuan 3.5 liraya diktikleri normal sayanın 5 lira, botların ise 6 lira olmasını istiyor. Arasta önünde bir araya gelerek iş bırakan işçiler, haklarını alana kadar mücadele edeceklerini ifade etti. Arasta önünde bir araya gelerek haklarını arayan saya işçileri bugün iş başı yapamayacak. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Suriye ordusu Deyrezzor'daki 28 aylık IŞİD kuşatmasını kırdı

SONRAKİ HABER

Karaman belediye başkan adayları kim, önceki seçimlerde ne oldu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa