03 Eylül 2017 09:31

Almanya’da tutuklu Fatih Sayan: İki MİT’çiden talimat aldım

Almanya’da tutuklu olan MİT’çi Fatih Sayan, Cem Özdemir’e saldırı planladığını açıkladı.

Almanya’da tutuklu Fatih Sayan: İki MİT’çiden talimat aldım

Paylaş

Kürt siyasetçilerine yönelik suikastlar için Almanya’ya gönderildiği öne sürülen MİT’çi Mehmet Fatih Sayan, “Kemal” ve “Ahmet” adlı iki MİT’çiden talimat aldığını iddia etti. Sayan son görevlerinden birinin de Cem Özdemir’e bir grup Kürt’ün saldırı düzenlemesini sağlamak olduğunu anlattı.

Sayan, 5 Aralık 2016 günü havayoluyla İstanbul’dan Düsseldorf’a geldiğini söyledi, Ankara’daki MİT elamanlarıyla nasıl görüştüğünü ayrıntılarıyla anlattı. MİT elemanlarıyla sürekli iletişimde olduğunu belirten Sayan “Elimde önemli bilgiler olduğunda MİT elamanlarına size çikolata getireceğim diyordum” bilgisini verdi. Sayan Alman soruşturma ekibine devamla şunları anlattı:
“MİT elemanlarıyla yaptığım bir görüşmede ‘Bana git Almanya’da yaşayan iki Kürt gencini örgütle ve bunlar da bir etkinlikte Yeşiller milletvekili Cem Özdemir’i yumruklasınlar’ dediler. Bu şekilde bana Kürtler adına Özdemir’i dövdürtme talimatı verdiler.”

Aralık 2016’da soruşturma hâkimine verdiği bu ifadenin aksine Sayan, Şubat 2017’de Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) ekibine bambaşka şeyler anlatmaya çalışması ise dikkat çekiyor. Sayan’ın o tarihte verdiği ifadede ise “Beni Gülenciler görevlendirdi. Bana git Kürtlerin içine sız, bilgi topla dediler” demişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Türkiye-Hırvatistan maçının ertelendiğine dair açıklama yok

SONRAKİ HABER

AKP ‘istismar yasasını’ istismar ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa