03 Eylül 2017 00:53

Didim'de Elif Kanlıoğlu 10 Ekim Barış Parkı açıldı

10 Ekim Ankara Katliamında yitirilen Elif Kanlıoğlu'nun anısına Didim'de Elif Kanlıoğlu 10 Ekim Barış Parkı geniş bir katılımla açıldı.

Didim'de Elif Kanlıoğlu 10 Ekim Barış Parkı açıldı

Paylaş

Damla ULUDAĞ
Didim

10 Ekim Ankara Katliamında hayatını kaybeden Elif Kanlıoğlu'nun anısına, Aydın’ın Didim ilçesinde Elif Kanlıoğlu 10 Ekim Barış Parkı açıldı.

Açılışa Elif Kanlıoğlu’nun annesi Öznur Durmuş Kanlıoğlu, babası Ümit Kanlıoğlu abisi Emre Kanlıoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Celal Poyraz, TMMOB Temsilcisi Mehmet Sarıca, Eğitim Sen Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ve Belediye Meclis üyeleri, CHP Didim İlçe Başkanları, Emek Partisi Didim İlçe Başkanı ve EMEP Merkez yöneticileri, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, Eğitim Sen Aydın Şube Başkanı’nın yanı sıra Elif Kanlıoğlu’nun akrabaları ve Didim halkı katıldı.

‘GÜVERCİN AMA SOL KANADI KIRIK GÜVERCİN…’

Parktaki Barış Heykelini yapan ve Evrensel'e konuşan Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi mezunu Heykeltıraş Olgaç Demirkol “Böyle bir park yapılması gündeme gelince, araştırdım ve Elif’i tanımış oldum. Çok güler yüzlü biri. Her şeye rağmen bir duruşu var ama gülüyor. Elif’in katıldığı miting bir barış mitingiydi bu sebeple güvercin çizdim ama sol kanadı kırık güvercin. Ve Elif’in yüzünü güvercinin sol kanadına yani patlamadaki şarapnel parçalarının üzerine çizdim. Boynu bükük güvercinin, gözleri kapalı ama Elif’e bakıyor. Ama 10 Ekim ilk değil son da olmadı… Bunun en büyük sorumlusu iktidar. IŞİD denen terör örgütü İstanbul’da cenaze namazı kıldı… İçişleri Bakanı ‘bunlar sinirli birkaç çocuk’ dedi. Şimdi bugün gelinen tabloda sorumlular belli. 20 yaşında bir genç kız öldüğü için üzülüyorum, bu ülkenin geleceğiydiler ve hiçbir çıkar gözetmeden Ankara’daydılar. Barış için oradalardı ama hayatları elinden alındı. Bunu düşünerek 2 ayda tek başıma bu heykeli yaptım ve şimdi parka baktıkça, heykele baktıkça gurur duyuyorum iyi ki Elif’i okumuşum iyi ki öğrenmişim” dedi.

‘BARIŞ TALEBİ YA ÖLÜMLE YA CEZAEVİ İLE SONUÇLANIYOR’

Açılışın ardından ilk konuşmayı Elif Kanlıoğlu’nun babası Ümit Kanlıoğlu yaptı. Parkın yapım aşamasında emek veren mimarından işçisine herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kanlıoğlu Ankara’da katledilen 102 insanın özgürlük, demokrasi ve barış talebiyle alanda olduğunu belirtti. Kanlıoğlu “Biz 10 Ekim’de de gördük ki bizde barış ve özgürlük talebi ya ölümle ya da cezaevleriyle karşılık buluyor ama umudumuz hiçbir zaman bitmedi, bitmeyecek. Tüm yıldırma çabalarına bugün buradaki kalabalık cevap olmuş oldu. Elif’imizin parkının mücadeleye ve gençlere katkısı olacağını düşünüyorum. Burayı yaptık, açtık ama yine aynı umutlarla hep birlikte korkmadan, yılmadan yaşatacağız” dedi.

‘10 EKİM BİZİM İÇİN SAYILARDAN FAZLASI’

Daha sonra söz alan KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, 10 Ekim Mitingi’nin gerçekleştirilebilmesi için bedeller ödendiğini aktardı ve ekledi: “Bugün olağanüstü hal ve kanun hükmünde kararnameler ile yönetiliyoruz, Baskı politikası gün geçtikçe artıyor, zamlar halkın belini büküyor. Bugün bir kez daha gördük ki 10 Ekim’de yaşamını yitiren arkadaşlarımız bizim için sayılardan çok daha fazlası… Şimdi bu parkta Elif’in güvercin kanadındaki su gibi yüzü karşımızda. Biz birbirimize sımsıkı sarılarak güzel günleri getireceğiz.”

‘FAİL İKİ KİŞİDEN İBARET DEĞİL, MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ise 10 Ekim sabahı barışı getirmek için yola çıkanların hak ve özgürlükler mücadelesinin önemli bir parçası olduğunu ve bu nedenle egemen güçlerin mücadelenin sesini kısmak için böyle bir saldırıya göz yumduğunu belirtti. Gürkan “Fail iki kişiden ibaret değildir. Şimdi dava görülüyor bilgiler ve belgeler gösteriyor ki hükümet, iktidar, sermaye o katliamın ortağıdır. Bugün IŞİD’le bağlantısı olanlar sokaklarda geziyorsa, sorumluluğu iktidarda arayacağız elbette.  Oylar düştüğünde “Patlamalar oldukça bizim oylarımız artıyor” diye açık açık söylediler televizyonlarda. Ve bizler yine biliyoruz ki bu hükümet, bu iktidar kandan, sömürüden besleniyor. Şimdi yine operasyon hazırlığı içindeler. 10 Ekim’de sorumluluğumuz neyse bugün de görevlerimiz aynı. Bombalı saldırılar devam ederken kutuplaşmalar artıyor. Çünkü hükümet kendi siyasi çıkarını bu patlamalara bağlıyor. İktidardakiler bugün kendilerini güvence altına alabilmek için Türkiye’de yine iç çatışmaları ve kutuplaşmaları kanatmaktan geri durmayacak. Bugün ‘15 Temmuz’lara yeniden hazır mıyız, kefen giymeye hazır mıyız?’ diye soruyorlar. Biz bu sorulara barış, özgürlük, demokrasi ve insanca yaşam için mücadele ederek cevabımızı vereceğiz. İktidarın baskıcı ve kandan beslenen politikalarına, tek adam rejimine ve faşizme karşı, inadına demokrasi, barış, özgürlük diyerek kazanmaya çalışacağız. Emeğin hak ve özgürlüklerinin kazanıldığı bir mücadele zemininde ilerleyeceğiz ve bu mücadelelerimizi ortaklaştıracağız. Sadece anılarına sahip çıkmak değil bütün değerlerimizi ve günlük görevlerimizi bize hatırlatacak bir park bu. Nasıl ki bugün Ekim Devrimi’nin 100. yılında ‘Ekim Devrimi geçmiş değil gelecektir’ diyorsak geleceğimizi bugün bu arkadaşlarımızın mücadelesi ile birleştireceğiz” dedi.

‘İNSANCA YAŞAM TALEBİNE HÜKÜMETİN CEVABI KATLİAM OLDU’

Selma Gürkan’ın ardından söz alan DİSK Genel Başkan Yardımcısı Cemal Poyraz “10 Ekim’de DİSK, KESK, TMMOB, TTB olarak çağrıcısı olduğumuz eylemin şiarı ‘Biz bu ülkede insanca yaşamak istiyoruz’du cevabı bize 10 Ekim katliamıyla verenlere inat mücadelemiz sürecek. Emeğin sömürülmesine karşı, emekçinin ve işçinin hakkı için barış talebi için nice arkadaşımızı kaybettik ama yılmayacağız, mücadelemiz sürecek” ifadelerini kullandı.

‘DAHA FAZLA BARIŞ, DAHA FAZLA ÖZGÜRLÜK’

TMMOB adına konuşan Mehmet Sarıca da “Daha fazla barış daha fazla özgürlük demeye devam edeceğiz. Korkmayacağız ve asla vazgeçmeyeceğiz. 102 insanımızı katleden sorumlular bir an önce bulunmalı ve yargılanmalı” şeklinde konuştu.

‘SUSTURAMAYACAKLAR, BİAT ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ’

Eğitim Sen Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç ise “Öncelikle bu parkın açılışında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Onların sesini, çığlığını geleceğe taşıyoruz. O gün barış talep edenlere katliamla yanıt verildi. Susturabileceklerini sandılar ama susmadık. 2 ay sonra bir grev daha gerçekleştirdik. O gün katledenler bugün emekçiler biat etsin diye ihraç ediyorlar. O gün katledilenlerin çığlığı olan barış akademisyenleri biat etmedi, öğretmenleri, akademisyenleri ihraç ettiler ama biat etmediler. Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz demenin karşılığı bu oldu… Elif’in sesi 17 Eylül’de Kartal Meydanı’nda laik, demokratik, bilimsel eğitim mitinginde olacak. Hepinizi mitinge bekliyoruz” dedi.

‘YALNIZ DEĞİLSİNİZ’

Açılışta söz alan Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, “Gönül isterdi ki bir arada beraber olmak bu eserle olmasın. Ama maalesef ülkemizdeki bu kayıplar bizi bu şekilde bir araya getirmeye zorluyor. Ümit Babamıza, Öznur Annemize şunu söylüyoruz, ‘Bizler hepimiz sizin evlatlarınızız, yalnız değilsiniz.’ Çok kısa bir zaman için bu kargaşalar, bu kan gölü inşallah durur. Mücadele ve koruma ruhunu kaybetmesin gençlerimiz. 80’den sonra üniversite ve lise gençlerimiz alanlardan ayrıldı, ümidim ise bu mücadelenin yeniden kazanılması. Ülkemizin sokakları ve parkları şehitliklere dönmesin. Anma tablolarına dönmesin” şeklinde konuştu.

‘NE OLURSA OLSUN MÜCADELE SÜRECEK’

CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı ve Elif Kanlıoğlu’nun kuzeni Avukat Turan Taşkın Özer ise “Bir kız düşünün 20 yaşında… Babası diyor ki kızım dikkatli ol. Elif de diyor ki ‘Babam bu zamanda gitmeyeceğiz, ne zaman gideceğiz…’ İşte böyle gözü kara bir genç katledildi. Çok ciddi bir üzüntü yaşadık. Umarım bundan sonra böyle üzüntüler yaşanmaz. Onlar dövüşerek öldü, güneşe gömüldü. Elif de söylerdi ‘Güzel günler bize gelmez, biz güzel günlere yürümedikçe.’ Biz ne olursa olsun bu mücadeleyi vermeye devam edeceğiz” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından Barış Belgeselleri Kolektifi adına Elif Ergezen ve Elif Kanlıoğlu’nun abisi Emre Kanlıoğlu’nun hazırladığı ‘ELİF’ belgeseli gösterildi.

Fotoğraflar: Çağdaş Çavuşoğlu

ÖNCEKİ HABER

Suriye ordusu, Deyrezzor'a 25 km uzaklıkta

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa