02 Eylül 2017 12:05

Melis Alphan: Türkiye'de ensest oranı yüzde 40

Murat Başoğlu’nun yeğeniyle görüntülenmesinin ardından ensest tartışmaları gündem oldu. 

Melis Alphan: Türkiye'de ensest oranı yüzde 40

Paylaş

Sunucu Murat Başoğlu'nun yeğeniyle ilişkisi tartışmaları devam ederken, Hürriyet yazarı Melis Alphan, Türkiye Ensest Atlası Projesi'ndeki verileri aktardı ve "Murat Başoğlu'na niye şaşırıyoruz, Türkiye'de ensest oranı yüzde 40" diye yazdı.

Melip Alphan'ın yazısı şöyle:

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu'nun (TKDF) 2014'te yayımladığı Türkiye Ensest Atlası Projesi'nin amacı, ülkemizde çok yaygın olmasına rağmen hemen hiç konuşulmayan ensest konusunu konuşulur kılmaktı.

Ne de olsa, 'ülkemizde ensest, 'kutsal aile' mitini korumak için toplumsal bir konsensüs içinde çok sıklıkla görmezden geliniyor.'

Ensest mağduru çocukların hayatları boyunca bu istismarın etkisinden kurtulamadıklarını, bitmeyen bir travma yaşadıklarını herhalde söylemeye gerek yok.

2009'da yapılan 'Türkiye'de Ensest Sorununu Anlamak' araştırmasına göre de ensest vakalarında mağdurlar genellikle kız çocukları, saldırgan ise aile içinden bir erkek. Aynı evde birden fazla çocuk istismar edilebiliyor ve mağdur çocuklar büyüdükçe saldırıyı küçük çocuğa yöneltiyor.

Türkiye Ensest Atlası, bir yanılgıyı da düzeltmişti. Uzunca bir zaman ensest, yoksul ailelere ilişkin bir sorun olarak görülmüş ve bu tip olaylara ekonomik durumu iyi ailelerde pek rastlanmadığı vurgulanmıştı. Ancak artık biliniyor ki, ensest her tür sosyoekonomik ve kültürel çevrede yaşanıyor. Yani, 'gündelik hayatlarına devam etmelerini engelleyen psikolojik sorunları olmayan, doğru ile yanlışı ayırt edebilen, alkolik ya da devamlı işsiz olmayan, eğitim seviyesi yüksek kişiler de ensest faili olabiliyor.' Üst sosyokültürel çevrede ensest yokmuş gibi görünmesinin sebebi ise bu çevrede ensestin daha iyi saklanması.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖNCEKİ HABER

Brexit’te ilerleme sağlanamıyor

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa