02 Eylül 2017 01:28

Merkel: Bizim ülkemizde insanlar tek başına karar verir

Almanya Başbakanı Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye asıllı Alman seçmenlere yaptığı 'oy vermeyin' çağrısının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Merkel: Bizim ülkemizde insanlar tek başına karar verir

Paylaş

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Nürnberg’de partisinin düzenlediği bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye'de iki Alman vatandaşının daha gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Merkel ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye asıllı Alman seçmenlerin Hristiyan Demokrat Birlik Partisi, Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Partisi’ne oy vermemeleri için yaptığı çağrının kabul edilemez olduğunu belirterek "Buna bizim ülkemizdeki insanlar tek başına karar verir" diye konuştu.

DW Türkçe'de yer alan habere göre Federal hükümetin Türkiye politikasında yeni rota değişikliğine gittiğini hatırlatan Merkel, "Ancak bugün ortaya çıkan durumun ardından belki de bu politikayı yeniden gözden geçirmemiz gerekli" diye konuştu. Antalya Havalimanı'nda perşembe günü iki Alman vatandaşının gözaltına alınmasına ilişkin "Bu tür gözaltıların çoğu, tamamen bir dayanaktan yoksun" diye konuşan Almanya Başbakanı, "O nedenle burada kararlı bir tepki vermeliyiz“ ifadesini kullandı.

Merkel, son dönemde Alman vatandaşlarına yönelik Türkiye’de yaşanan gözaltılar hakkında, "Bunların bizim hukuk devleti ilkelerimizle bağdaşır hiçbir yanı yok" diye konuştu.  

Almanya Başbakanı, "Bu koşullar altında Türkiye ile Gümrük Birliği’nin genişletilmesi benim için söz konusu olamaz" diye konuştu. Merkel salı günü yaptığı açıklamada da Gümrük Birliği blokajının süreceğini kaydetmişti. 

Merkel konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye asıllı Alman seçmenlerin Hristiyan Demokrat Birlik Partisi, Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Partisi’ne oy vermemeleri için yaptığı çağrının kabul edilemez olduğunu kaydeden Merkel, "Buna bizim ülkemizdeki insanlar tek başına karar verir" diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

A Milli Takım Ukrayna’da galibiyet peşinde

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa