31 Ağustos 2017 09:37

Trump: Kuzey Kore ile konuşarak anlaşamayız

Donald Trump Twitter'dan yaptığı paylaşımda Kuzey Kore ile konuşarak bir sonuca ulaşılamayacağını savundu.

Trump: Kuzey Kore ile konuşarak anlaşamayız

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, en son Japonya üzerinden bir balistik füze fırlatan Kuzey Kore ile konuşarak bir sonuca ulaşılamayacağını savundu.

Trump Twitter'dan "ABD, 25 yıldır Kuzey Kore'yle konuşup, bu ülkeye haraç ödüyor. Konuşmak çözüm değil!" yazdı.

Kuzey Kore, Salı sabahı erken saatlerde Japonya üzerinden orta menzilli Hwasong-12 balistik füzesi fırlatmıştı. Pyongyang, füze hamlesinin "Kore Halk Ordusu'nun Pasifik'teki askeri operasyonlarının ilk adımı" olduğunu açıkladı.

ABD Savunma Bakanı James Mattis ise, Kuzey Kore'nin son hamlesinin ardından Trump ile aynı fikirde değil. Mattis diplomasiye hâlâ yer olduğunu savunuyor.

Güney Koreli mevkidaşı Song Young-moo ile Pentagon'da görüşen Mattis "Hiçbir zaman diplomatik çözümden yoksun değiliz" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile telefonda Kuzey Kore'nin son hamlesini görüştü. Lavrov bu ülkeye yönelik yaptırımların artırılmasının ters etki yaratacağını savundu.

Lavrov, son aylarda bölgede artan gerginliğin tek çözümünün diplomasi olduğunu da söyledi.
Rusya, ABD'nin bölgedeki askeri etkinliğinin, tansiyonun yükselmesinde rolü olduğunu belirtmişti.

Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA, Japonya üzerinden geçerek doğu kıyılarının açığında denize düşen balistik füzenin, Güney Kore ve ABD'nin, ortak askeri tatbikatına verilmiş bir karşılık olduğunu açıklamıştı.

Pyongyang yakınındaki Sunan'dan atıldığı tahmin edilen füze, yaklaşık 2 bin 700 km yol kat ederek, Japonya'nın kuzeyindeki Hokkaido kentinin üzerinden geçmiş ve Erimo Burnu'nun yaklaşık 1180 km açığında denize düşmüştü. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

Dünya boks şampiyonu kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Kanguru faresi görüntülendi haberleri gerçeği yansıtmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa