30 Ağustos 2017 02:12

Irkçı AfD partisinin liderinin dokunulmazlığı kaldırıldı

Almanya'da Saksonya Eyalet Meclisi, ırkçı parti Almanya için Alternatif'in (AfD) Genel Başkanı Frauke Petry'nin dokunulmazlığını kaldırdı.

Irkçı AfD partisinin liderinin dokunulmazlığı kaldırıldı

Paylaş

Irkçı parti Almanya için Alternatif'in (AfD) Genel Başkanı Frauke Petry'nin dokunulmazlığı Saksonya Eyalet Meclisi tarafından oy birliği ile alınan kararla kaldırıldı.

Karar, 17 Ağustos'ta Saksonya Eyalet Meclisi Dokunulmazlık Komisyonu'nun Petry'nin dokunulmazlığının kaldırılması yönündeki tavsiye kararını oy birliğiyle kabul etmesinin ardından geldi. Saksonya Eyalet Meclisi sözcüsü Ivo Klatte, Petry'nin dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik kararın da oy birliğiyle alındığını söyledi.

DW Türkçe'de yer alan habere göre Petry, Kasım 2015'te eyalet parlamentosu seçim denetleme kurulunun parti finansmanıyla ilgili sorularına doğru yanıt vermemekle suçlanıyor. 2014 eyalet seçimlerinde AfD'den aday gösterilen ve daha sonra listeden çıkarılan Arvid Samtleben, listeden çıkarılma gerekçesinin partiye bağışta bulunmaması olduğunu iddia ediyor.

Eyalet seçimlerini araştıran savcılar, Petry ve AfD'nin mali işlerden sorumlu üyesi Carsten Hütter'in bu konuyla ilgili çelişen ifadelerini inceliyor. Hütter ile ilgili soruşturma geçtiğimiz mayıs ayında kapatılırken, Petry hakkındaki soruşturma devam ediyor.

Eyalet parlamentosunun bu kararı ile Petry'nin "yalan yere yemin" ya da "taksirle yalan ifade verme" suçlamasından yargılanması mümkün olabilecek.

Karar sonrası yorum yapmayacağını belirten Petry, "Bugüne kadar her olanakta kendimi ifade ettim” dedim.

Daha önce de hakkındaki iddiaları reddeden Petry, eyalet parlamentosunun kendisinin yargılanmasının yolunu açmasını istediğini, böylelikle kendi adını temize çıkarabileceğini ifade etmişti.

Alman Bild gazetesinin pazar günü yayımladığı seçim anketine göre, Petry'nin genel başkanlığını yaptığı AfD'nin 24 Eylül'deki genel seçimlerde yüzde 8 civarında oy alması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da IŞİD operasyonu: 6 gözaltı

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa