29 Ağustos 2017 15:14
Son Düzenlenme Tarihi: 29 Ağustos 2017 15:35

Kerkük, referanduma katılma kararı aldı

Dışişleri Bakanlığı Kerkük'ün 'referandum' kararına ilişkin açıklama yaptı: Hatalar zincirine yeni bir halka ekledi.

Kerkük, referanduma katılma kararı aldı

Paylaş

Kerkük İl Meclisi, bazı vekillerin boykot ettiği oturumda kentin, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin (IKBY) 25 Eylül’de yapacağı bağımsızlık referandumuna katılması kararını aldı.

Rudaw’ın haberine göre dün saat 10.00’da başlayan toplantıda karar, oy çokluğuyla alındı. 

Kürt, Türkmen, Arap, Keldani ve Asurilerin oluşturduğu Kardeşlik Grubunun lehte verdiği 24 oyla karar alındı. Kardeşlik Grubunun 2 Türkmen, 2 Arap ve 1 Hristiyan temsilcisi de oylamada “evet” oyu kullandı. Meclisin 41 üyesi bulunuyor. 

Kerkük İl Meclisi Türkmen Grubu Üyesi Ali Mehdi de yaptığı açıklamada, “Meclis, 24 üyenin katılımıyla düzenlediği oturumda kentin de IKBY referandumuna katılması yönünde karar aldı” dedi.

Öte yandan oturumu Türkmen Cephesi ile Arap Cumhuriyeti Topluluğu boykot ederek katılmadı. Ancak bu iki grubun bazı üyelerinin toplantıya girdiği belirtildi.
Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürt bölgeleri dışında 2 buçuk milyondan fazla seçmen bulunuyor. Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, bu bölgelerde 11 bin sandık kuracak.

2005 yılında yazılan Irak Anayasası’nın 140. maddesine göre, Kerkük’ün statüsü Saddam Hüseyin döneminde Kerkük’ten zorla göç ettirilenlerin geri dönmesi, ardından Kerkük’te nüfus sayımı yapılması ve kentin statüsü hakkında bir referanduma gidilerek nihai durumun belirlenmesi olarak öngörülüyordu. Ancak bu madde bugüne kadar uygulanmadı.

Bağdat, Kerkük’ün idari olarak merkezi yönetime bağlı olduğunu belirtirken, Kürtler ve özellikle kentte hakimiyet süren Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Kerkük’ün IKBY’ye ilhak edilmesini talep ediyor.

AKP HÜKÜMETİ’NDEN TEPKİ

AKP hükümeti ise Kerkük kararına tepki gösterdi. Dışişlerinden yapılan açıklamada, 
“Bağımsızlık referandumunun yapılması zaten başlı başına bir hata iken, bugün KVM’nin Kerkük’ün referanduma dahil edilmesi yönünde aldığı karar hatalar zincirine yeni bir halka daha eklemiş, Irak Anayasası’nın bir kez daha ciddi ihlalini teşkil etmiştir” denildi. 

Bakanlık tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama, şöyle: 

"Kerkük Vilayet Meclisi'nin (KVM) Kerkük'ün statüsüyle ilgili olarak Irak Anayasası'nın hilafına aldığı 28 Mart ve 4 Nisan tarihli kararlar ile IKBY'nin bağımsızlık referandumu düzenlenmesi yönünde aldığı karara ilişkin görüş ve endişelerimizi IKBY ve Irak Merkezi Hükümeti nezdinde dile getirmiş, bu husustaki kaygılarımızı uluslararası kamuoyu ile de paylaşmıştık. Sayın Bakanımız 23 Ağustos 2017 tarihinde Irak'a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında bahsekonu referandumdan vazgeçilmesi gerektiğini bir kez daha vurgulamış, özellikle referandumun aidiyeti tartışmalı bölgelere teşmil edilmeye kalkışılmasının taşıyacağı risklere işaret etmişti.

Bağımsızlık referandumunun yapılması zaten başlı başına bir hata iken, bugün KVM'nin Kerkük'ün referanduma dahil edilmesi yönünde aldığı karar hatalar zincirine yeni bir halka daha eklemiş, Irak Anayasası'nın bir kez daha ciddi ihlalini teşkil etmiştir. KVM'nin kabul edilmesi mümkün olmayan sözkonusu kararı, Kerkük'ün asli unsurları olan Türkmen ve Arap gruplar tarafından boykot edilmiştir. Bu vesileyle, Bağdat İdari Mahkemesi'nin 17 Ağustos 2017 tarihinde KVM'nin ve IKBY'nin statüsü tartışmalı bölgelerle ilgili herhangi bir tasarrufta bulunma yetkisinin bulunmadığına hükmettiğini hatırlatırız. Bahsekonu tehlikeli hareket tarzının ısrarla sürdürülmesi, IKBY'nin ve Irak'ın çıkarına hizmet etmeyeceği gibi, uluslararası toplum tarafından da kabul görmeyecek, ayrıca kritik gelişmelerin yaşandığı bu dönemde bölgenin barış ve istikrarına da katkı sağlamayacaktır." (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Dünya Barış Günü Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda kutlanacak

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa