28 Ağustos 2017 08:50

Macron, Erdoğan’dan Fransız gazetecinin bırakılmasını istedi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Erdoğan'dan Türkiye’de tutuklu olan Fransız gazeteci Loup Bureau’nun serbest bırakılmasını talep etti.

Macron, Erdoğan’dan Fransız gazetecinin bırakılmasını istedi

Paylaş

DW türkçe’nin haberine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Erdoğan'dan Türkiye'de bulunan tutuklu Fransız gazeteci Loup Bureau’nun serbest bırakılmasını talep etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un pazar günü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gereçekleştirdiği bildirildi. Görüşmede Macron, Erdoğan'dan Türkiye'de tutuklu bulunan Fransız gazeteci Loup Bureau'nun serbest bırakılmasını ve Fransa'ya dönmesine izin verilmesini talep etti.

Görüşmenin ardından Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Erdoğan ve Macron'un Bureau'nun durumuna en kısa zamanda "olumlu" bir çözüm bulmak için bakanlar nezdinde iletişimin sürdürülmesi konusunda anlaştığı bildirildi.

İki liderin görüşmesinde ayrıca “terörle mücadele, Suriye, Irak ve Basra Körfezi'ndeki durum”un da ele alındığı kaydedildi. Macron'un BM Güvenlik Kurulu'nda bir Suriye İrtibat Grubu oluşturulması önerisine Ankara'nın verdiği desteği de memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

Fransız gazeteci Loup Bureau, temmuz ayında Irak'tan Türkiye'ye giriş yaptığı Habur Sınır Kapısı'nda gözaltına alınmış, daha sonra terör bağlantılı suçlamalar nedeniyle tutuklanmıştı. Bureau'nun üzerinden çıkan, aralarında Suriyeli Kürt YPG'lilerle çekilen fotoğrafların bulunduğu bazı belgeler, tutuklanmasına gerekçe olarak gösterilmişti. (MEDYA SERVİSİ)
 

ÖNCEKİ HABER

'MİT'ten sonra Basın Yayın ve Diyanet Beştepe'ye bağlanacak'

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa