Türk-İş Başkanı Atalay tutuklu sendikacıları ziyaret etti

Türk-İş Başkanı Atalay tutuklu sendikacıları ziyaret etti

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, sendikal örgütlenmeleri gerekçe gösterilerek tutuklanan TÜMTİS üye ve yöneticilerini ziyaret etti.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Tez-Koop-İş Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu ve Tez-Koop-İş Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, sendikal örgütlenmeleri gerekçe gösterilerek tutuklanan TÜMTİS üye ve yöneticilerini ziyaret etti.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, sendikal örgütlenme faaliyetleri gerekçe gösterilerek tutuklanan ve Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi'nde hükümlü bulunan TÜMTİS Sendikası Ankara Şube Başkanı Nurettin Kılıçdoğan ve arkadaşlarını ziyaret etti. Tez-Koop-İş Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu ve Tez-Koop-İş Genel Sekreteri Hakan Bozkurt  da ziyarete katıldı.

Ergün Atalay ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, “Davanın iddianamesini hazırlayan savcı Cemil Tuğtekin ile davanın esası hakkında karar veren hakimler Dündar Örsdemir, Kadriye Çatal, Mustafa Karatay ile yine duruşma savcısı Mehmet Özgür ve dosyamızın zaman aşımına henüz 4 yıl olmasına karşın 'zaman aşımı yakındır' şerhi veren o zamanki Yargıtay Cumhuriyet Savcısı (Hâkim) Mustafa Akar hakkında, FETÖ-PDY terör örgütü ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle meslekten çıkarma kararı verilmiştir. Esasen bu durum bile tek başına sanıkların yargılanmalarındaki ve karardaki hukuka aykırılıkların sebebini açıklar niteliktedir. Davanın hakimleri ve savcıları, yargılama sırasında gerçeğin ortaya çıkarılması ve hakkın yerine getirilmesi için adil bir yargılama yapmak yerine, işçileri örgütleme faaliyeti içerisinde olan sendikacıları cezalandırma yoluna gitmişlerdir” dedi.

Tez-Koop-İş Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu ise konuşmasında, “TÜMTİS Sendikası Ankara Şube Başkanı Nurettin Kılıçdoğan ve arkadaşları yeniden yargılanmalı ve adil yargılanma haklarını kullanmalıdırlar. Örgütlü toplum; demokrasimizin, hak ve özgürlüklerimizin teminatıdır. Örgütlenmek, işçiler için anayasal bir hak olduğu gibi, işçileri örgütlemek de sendikacıların asli ve birincil görevidir. Hiç kimse bu asli görevini yerine getirdiği için cezalandırılmamalıdır” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 24 Ağustos 2017 17:15
www.evrensel.net