22 Ağustos 2017 16:00

Musa Kart'tan cezaevi sonrası ilk karikatür

9 aylık tutukluluğunun ardından serbest kalan Cumhuriyet çizeri Musa Kart'ın cezaevi sonrası ilk karikatürü yayımlandı.

Musa Kart'tan cezaevi sonrası ilk karikatür

Paylaş

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Cumhuriyet’e yapılan operasyonla tutuklanan Musa Kart, dokuz aylık cezaevi sürecinden sonra karikatürlerine geri dönüyor. Tahliye edildikten sonraki ilk karikatürünü cezaevindeki arkadaşları için çizen Kart, DW Türkçenin sorularını yanıtladı. Kart, “Bu ülkenin hukukuna olan inancımız derinden sarsıldı” dedi.

Karikatüre, Ankara’da mühendislik eğitimi aldığı ’70’li yıllarda başladığını söyleyen Kart, “Statik ve betonarme kitaplarımın üzerine bile karikatür çizdiğim bir dönemdi o. Bu tutkulu halimi fark eden sıra arkadaşımın önerisi hayatımın akışını değiştirdi” diye konuştu.

‘BU BENİM DEĞİL AŞKIN KADERİ...’

Türkiye’de siyasi karikatür kulvarının giderek daraldığını söyleyen Kart, pek çok dava ile karşı karşıya kaldığını anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kedi şeklinde çizdiği için hakkında hakaret davası açılan Kart, bu dava da dahil, aleyhine açılan tüm davalardan beraat ettiğini belirtti.
Kart’ın dokuz ay hapis yatmasına neden suçlamalarda ise çizdiği karikatürler yok.

Hakkında açılan davalara ilişkin de konuşan Kart, “Hakkımda daha önce de pek çok dava açılmıştı. ‘Bu benim değil, aşkın kaderi...’ diyor ya şarkı, aynen öyle. Bu benim değil, dünden bugüne ülkemizde eleştiren, sorgulayan yazar ve çizerlerin kaderi...” ifadelerini kullandı.

‘HUKUK GÜVENLİKLİ KORUNAĞIMIZDI ARTIK YOK’

Kart, Cumhuriyet’e yapılan operasyona ve sonrasında yaşananlara ilişkin ise, “Bu ülkenin hukukuna olan inancımız derinden sarsıldı. Hukuk güvenlikli korunağımızdı bizim, ama artık yok...” ifadelerini kullandı. Bu temel eksikliğin yeni dönemde işlerine nasıl yansıyacağını hep birlikte göreceklerini belirten Kart, “Gazetemiz, baskı ve sindirme politikalarına karşın cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe, ifade özgürlüğüne olan inancını sürdürüyor. Ancak bu duruşu nedeniyle daha yoğun baskıların da muhatabı oluyor ne yazık ki...” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Ordu'da inek etinden 1 kişinin öldüğü köy karantinaya alındı

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa