21 Ağustos 2017 10:34
Son Düzenlenme Tarihi: 21 Ağustos 2017 11:14

ABD-Güney Kore ortak tatbikatı başladı

ABD ile müttefiki Güney Kore'nin ortak askeri tatbikatı başladı. Pyongyang tatbikatın gerçek çatışmaya dönüşebileceği uyarısında bulundu.

ABD-Güney Kore ortak tatbikatı başladı

Paylaş

DW türkçe’nin haberine göre, Kuzey Kore ile ilişkilerin gerildiği ortamda ABD ile müttefiki Güney Kore'nin olağan yıllık ortak askeri tatbikatı başladı. İki hafta sürecek olan tatbikata on binlerce asker katılıyor. ABD tatbikat için bölgeye 17 bin asker sevk etti. Geçen yıl ortak tatbikatta 25 bin Amerikan askeri görev almıştı.

Kuzey Kore askeri tatbikatı tehdit olarak algılıyor. Pyongyang yönetimi ABD'yi "Kore yarımadasında ateşe körükle gitmekle" suçladı. Resmi Rodong Sinmun gazetesinin haberinde tatbikatın "gerçek çatışmaya dönüşmeyeceğini kimsenin garanti edemeyeceği" belirtildi.

GÖRECELİ YUMUŞAMA

ABD Savunma Bakanı James Mattis, ortak tatbikattan amacın ABD'nin "Güney Kore ve müttefiklerini savunma kararlılığını ve yeteneğini güçlendirmek olduğunu" söyledi.

Kuzey Kore'nin nükleer silahlanma ve balistik füze geliştirme programı yüzünden patlak veren anlaşmazlık son zamanlarda iyice tırmanmış ve ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'yi askeri müdahale ile tehdit etmişti.

Pyongyang yönetimi ise ABD'nin Pasifik Okyanusu'ndaki Guam adasının açıklarına deneme amaçlı füze fırlatmaya hazırlanıldığını duyurmuştu. Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un daha sonra bu tahdidi kaldırmıştı. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

Cem Küçük: Soner Yalçın için final sezonu olacak

SONRAKİ HABER

Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı ile basın toplantısında konuşuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa