20 Ağustos 2017 19:50

EMEP'ten fındık tepkisi: Üreticiyle dalga mı geçiyorsunuz?

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, TMO’nun 10 TL’ye fındık alacağının açıklanmasına tepki gösterdi.

Paylaş

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, TMO’nun 10 TL’ye fındık alacağının açıklanmasına sert tepki göstererek “ Bu kendini bilmezlik, aymazlıktır” dedi.

Poyraz yaptığı açıklamada, “Üreticinin kulağı Hükümetten gelecek seste idi. Emek harcayıp ürününü harmana getirmeye çalışırken bir yandan da umudu olamasa da sevinçli bir haber duymak istiyordu ama olmadı. Hükümet her zaman olduğu gibi fındık tekelleriyle toplanarak belirlediği fiyatla üreticilerin aleyhine olduğunu bir kez daha kanıtladı” dedi.

GİDERLER ARTIYOR FİYAT YERLERDE SÜRÜNÜYOR

Fındık fiyatının “masraf artı kâr artı geçim standardı” formülü ile hesaplanması gerektiğini belirten Poyraz, şöyle devam etti: “Fiyat belirlerken dikkate alınması gereken koşullar var ama nedense üreticinin emeği hesaplanırken bunlar dikkate alınmıyor. TMO’nun 10TL fiyat açıklaması Hükümetin fındık tekellerine ‘Buyurun, fındığı 7-8 TL’ye alabilirsiniz’ demektir. Hükümet TMO’yu devreye sokmasının üreticiye yararı yok. Yine serbest piyasa belirleyici olacak” dedi.

GİDERE GÖRE FİYAT BU OLMAMALI

Tarım Bakanının rekolte belirlenmedi diyerek 1 kilo fındığın maliyetini 8.75TL[RTF bookmark start: _GoBack][RTF bookmark end: _GoBack] olarak açıklamasının da anlamsızlaştığını da belirten Poyraz, “Bakanın dediği doğru olsa bile fındık fiyatı yine de 10 TL olmaz. Yüzde 25 kâr payı eklendiğinde 12 TL’nin üzerinde olması gerekir. Bu da demektir ki, 15 TL’nin altındaki fiyat üreticileri mağdur eder” dedi.

Poyraz, TMO’nun fındık alırken üreticileri sıkıntıya soktuğunu belirterek, “TMO üreticiye zorluk çıkarıyor. Üretici fındığını kamyona yüklüyor depoya getiriyor ama çoğu zaman geri götürmek zorunda kalıyor. Üreticiden ne kadar fındık alacağı da belli değil. Hem fiyatı düşük tutarak hem de göstermelik alım yaparak üreticileri fındık tekellerine teslim etmeye devam ediyorlar” dedi.     

ÜRETİCİ, SEYİRCİ OLMAYACAK

“Üretici bunun hesabını bugün olmasa da yarın mutlaka soracaktır” diyen Poyraz, devam etti: “Hükümet kamu emekçilerine yüzde 3 maaş artışı önerirken, grevleri yasaklarken, tarım ürünlerindeki politikalarıyla kimin hükümeti olduğunu gösterdi. Üretici her yıl oyalandığının farkında. Artık seyirci olamayacak. Kendi çıkarları için birlikteliğini oluşturacak ve hesap soracaktır. Üretici, kendisini mağdur edenleri iyi tanıdı.” (Ordu/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Alperen’i bizden alan denetimsizlik ve ihmaldir’

SONRAKİ HABER

Berlin’deki Libya konferansı petrol krizi ile başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...