19 Ağustos 2017 16:15

Diyarbakır'da Atatürk Anıtı'na çekiçli saldırı düzenlendi

'Dinde putperestlik yok' deyip Atatürk heykeline yapılan saldırının bir benzeri Diyarbakır'da yaşandı. Çekiçli saldırgan heykele hasar verdi.

Paylaş

Diyarbakır'da Şeyh Sait Meydanı'nda Atatürk'ü yanında 2 çocukla tasvir eden anıta saat 14.30'da tırmanan sakallı saldırgan, elindeki çekici Atatürk'ün heykeline vurmaya başladı. Anıta çekiçle saldıran 30 yaşındaki İbrahim Yeşil, yakındaki uygulama noktasında bulunan polisler tarafından gözaltına alındı. Yeşil sorgusunda "Atatürk heykelini put olarak gördüğüm ve Allah rızası için eylemi gerçekleştirdim" dedi. Yeşil tutuklandı. 

 

Polisler olay yerinde yaptığı incelemede Atatürk anıtındaki heykelin göğüs ve kol bölümlerinin çekiç darbeleriyle tahrip olduğu saptandı.

TUTUKLANDI

 

Gözaltına alınan 30 yaşındaki İbrahim Yeşil olayın gerçekleşmesinin ertesi günü öğlen saatlerinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi. Şüpheli, sorgusu yapıldıktan sonra tutuklama istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Savcılık ve Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nde "Atatürk heykelini put olarak gördüğüm ve Allah rızası için eylemi gerçekleştirdim" ifadesini verdi. İbrahim Yeşil, “Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkındaki 5816 sayılı kanuna muhalefet etmek” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Yeşil'in dosyası soruşturmanın devamı için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

 

Urfa'da da Mehmet Malbora isimli şahıs, "Dinde putperestlik yoktur" diyerek tahra ile Atatürk büstüne saldırmıştı. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dihaber muhabirleri Eser ve Oruç gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

8’inci Halkevleri Basın, Yayın ve Dayanışma Ödülleri: Evrensel’e 2 ödül

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...