17 Ağustos 2017 15:07

SDG: Rakka'nın yüzde 60'tan fazlası kontrolümüzde

Suriye Demokratik Güçleri'nin Rakka operasyonu 73. gününde devam ediyor. SDG, kentin yüzde 60'tan fazlasını kontrol ettiğini duyurdu.

SDG: Rakka'nın yüzde 60'tan fazlası kontrolümüzde

Paylaş

Rakka’nın güneyi ve güneyden geçen Fırat Nehri’nin tamamında kontrol sağlayan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) komutanlarından Medeni Hasekê, kentin yüzde 60’ından fazlasının kontrollerine geçtiğini, en kısa sürede Rakka’nın tamamını kurtaracaklarını söyledi.

Rakka operasyonu 73. gününde devam ederken SDG’lilerin kentin doğu cephesinde bulunan Mensura ve Reşid mahallelerine ilerleyişi sürüyor.

Dihaber’in haberine göre, Mehdi ve el Refka Mahalleleri ile kurtarılan mahalle sayısını 14’e çıkaran SDG, Rakka üzerindeki kontrol alanını artırıyor. Geçtiğimiz günlerde doğu ve batı cephelerinden harekete geçen operasyon kolları kentin güney cephesinde birleşmiş ve büyük bir alan IŞİD’den alınmıştı.

Güney cephesinde bulunan Şehadi ve Hişam Abdulmelik mahallelerinin kurtarılmasıyla IŞİD’in kaçış yollarının tamamı kapatılmış ve güney cephesinin tamamı SDG kontrolüne geçmişti.

FIRAT NEHRİ KONTROLÜ SDG’DE

Habere göre, güney cephesinin tamamını kontrolüne alan SDG, Fırat Nehri’nin tamamında da hakimiyet sağladı. Nehir üzerinden geçen ve kentin güney girişleri olarak kullanılan el Cedid ve Kişrin köprüleri de SDG kontrolünde.

Güney cephesinde kurtarılan Şehadi mahallesi, koalisyon güçleri adına Aralık 2014’te uçağı düşen Ürdünlü Pilot Muaz Kasasbe’nin esir düştüğü mahalle. Kasasbe, IŞİD tarafından yakılarak öldürülmüştü.

HASEKÊ: GÜNEY IŞİD’DEN TAMAMEN ALINDI

Güney cephesi operasyon komutanlarından Medeni Hasekê, günler süren ve kıran kırana yaşanan çatışmalar sonucu kentin güneyinde buluştuklarını, güney cephesinin tamamen IŞİD’den alındığını aktardı. Hasekê, “Bu alan tamamen güçlerimizin denetimine geçti. Güney cephesi tamamdır. Buradan geçen Fırat Nehri de kontrolümüzdedir” dedi.

‘KENTİN YÜZDE 60’INDAN FAZLASI BİZDE’

IŞİD’in bütün kaçış yollarını kapattıklarını dile getiren Hasekê, kentin yüzde 60’ından fazlasının kontrollerine geçtiğini ifade etti. Büyük bir moral ve motivasyon ile operasyonlarına devam ettiklerini kaydeden Hasekê, güneybatı ve güneydoğu bölgelerinde bulunan birçok yeri IŞİD’den aldıklarını, “en kısa sürede Rakka’nın tamamını da özgürleştireceklerini” söyledi.

Hasekê, güney cephesinde IŞİD’in hedefi olan ve yaralanan onlarca sivili hastanelere yetiştirdiklerini aktardı. Hasekê, kurtardıkları Rakkalıları açtıkları koridorlar üzerinden güvenli bölgelere tahliye ettiklerini belirtti.

SİLO: YAKINDA KUTLAYACAĞIZ

Öte yandan Ara News’a konuşan bir başka SDG Komutanı Talal Silo da benzer bir açıklama yaparak, “Yakında Rakka kentinin kurtuluşunu kutlayacağız, bu güzel kent terörizmden ve teröristlerden kurtulacak” dedi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul Kent Savunması: Nereye sığınacağız?

SONRAKİ HABER

Hatay'da inşaattan düşen Suriyeli işçi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa