16 Ağustos 2017 21:59

ABD'den izlenecek 'en büyük güneş tutulmasına' geri sayım

21 Ağustos'ta yaşanacak en büyük güneş tutulmasını izlemek için dünyanın çeşitli yerlerinden insanlar ABD'ye gidiyor, oteller, pansiyonlar doldu.

ABD'den izlenecek 'en büyük güneş tutulmasına' geri sayım

Paylaş

ABD'de halk, 21 Ağustos'ta yaşanması beklenen güneş tutulmasını ve yaşanacak doğa olayını heyecanla bekliyor.

21 Ağustos’ta Amerika’da gerçekleşecek güneş tutulması olayı, 1918 yılından bu yana ilk tutulma olacak. Tutulmanın yerel saatle 10.15’te, Oregon eyaletinin Newport kentinden başlayacağı ve 3 dakika kadar süreceği açıklandı.

İNSANLAR AKIN EDİYOR, OTELLER DOLDU

ABD, Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) güneş tutulması ile ilgili açıklamasının ardından, dünyanın çeşitli yerlerinden insanlar ABD'ye geliyor. Tutulmanın en net izlenebileceği bölgelerde oteller ve pansiyonlar dolarken, konaklama fiyatları ciddi şekilde arttı.

Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Missouri, Illinois, Tennessee ve North Carolina'da otel ve pansiyonların dolması nedeniyle, pek çok kişinin şehirde çadır kuracağı tahmin ediliyor. Güneş tutulması günü parklarda halka ücretsiz güneş gözlükleri de dağıtılacak.

‘KENDİ GÖZLERİMLE GÖREBİLECEĞİM EN HARİKA ŞEY’

Redlands Üniversitesi'nde görevli Fizik ve Astronomi Profesörü Tyler Nordgren, The Guardian'a yaptığı açıklamada, "Tüm hayatımı bir astronom olarak gökyüzünü inceleyerek geçirdim. Samanyolu galaksisine, yıldızlara, meteor yağmurlarına baktım. Ama bu; kendi gözlerimle görebileceğim en harika şey," sözleriyle güneş tutulmasını yorumladı.

Tutulma sırasında hava gündüz vakti neredeyse tamamen kararacak. (DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Adana'da sokak ortasında vurulan 2 kişi öldü

SONRAKİ HABER

IMF: Türkiye beklenenden daha fazla yavaşlayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa